EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / EKONOMIKA / Monika Beňová: Výraznejšia podpora obehovej ekonomiky bude po obmedzení kohéznej politiky náročná
Benova
Europoslankyňa Monika Beňová. PHOTO: © European Union- EP.

Monika Beňová: Výraznejšia podpora obehovej ekonomiky bude po obmedzení kohéznej politiky náročná

Problematika obehovej ekonomiky, ktorej cieľom je zachovávať čo najdlhšie hodnotu výrobkov a materiálov, získava v Európskej únii naďalej na význame. Európsky parlament (EP) sa v rámci dnešného plenárneho zasadnutia bude zaoberať možnosťami jej ďalšieho financovania.

Investície do obehového hospodárstva súvisia napríklad s využívaním obnoviteľných zdrojov energie alebo so správnym, ekologickým nakladaním s odpadom. Obe tieto oblasti majú navyše obrovský potenciál z hľadiska tvorby nových, udržateľných pracovných miest, a to najmä na lokálnej či regionálnej úrovni,“ priblížila poslankyňa EP Monika Beňová.

Súčasťou rokovaní a prípravy nového európskeho rozpočtu na obdobie 2021 – 2027 sú práve aj záležitosti týkajúce sa možností výraznejšej podpory obehovej ekonomiky do budúcnosti. V prebiehajúcom programovom období 2014 – 2020 ešte nebola prioritou, v tom nasledujúcom to však pravdepodobne bude inak. Výzvou aktuálne je, že výrobky a služby pochádzajúce z obehovej ekonomiky sú o niečo nákladnejšie, čo niekedy komplikuje ich presadenie sa na trhu,“ uviedla europoslankyňa.

Viac..  Brexit bez dohody by dostal ekonomiku Británie do najhlbšej recesie za takmer storočie

Výraznejšia finančná podpora by tak mohla zjednodušiť práve etablovanie sa produktov pochádzajúcich z obehovej ekonomiky. Zámerom je, aby sa tak dialo aj z európskych fondov určených na politiku súdržnosti, respektíve kohéznu politiku. Tieto plány sú však v absolútnom rozpore so znižovaním množstva financií na ňu, ktoré priniesol predstavený návrh rozpočtu zo strany Európskej komisie. Dosiahnuť výraznejšiu podporu pri menšom množstve peňazí tak môže byť veľmi náročné,“ uzavrela.

O dac

Odporúčame pozrieť

GRAESSLE, Ingeborg

Europoslanci preverujú podvody v agrosektore, o ktorých písal aj zavraždený Ján Kuciak

KOŠICE – Poslanci Európskeho parlamentu z Výboru na kontrolu rozpočtu (CONT) prišli na východné Slovensko, …