utecenci
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

K talianskym brehom opäť priplávali člny s migrantmi. Názory na utečencov rozdeľujú Európu

RÍM / Škandál, ktorý vznikol potom, ako talianska vláda nevpustila do prístavu loď so stovkami utečencov na palube, naberá na obrátkach. Francúzsky prezident Macron hovorí o nezodpovednosti a cynizme talianskych úradov. Rím zase o pokrytectve zo strany Francúzov. Vysoký komisár OSN pre utečencov vyhlásil, že ako Európan sa hanbí za to, čo sa stalo.

Na Sicílii pristála loď talianskej pobrežnej stráže s vyše deväťsto utečencami na palube. Úrady jej vylodenie bez problémov povolili. “Ľudia sa veľmi báli, čo s nimi bude potom, čo sa stalo v posledných dňoch,” povedal Marco Rotunno, hovorca UNHCR. Talianska vláda na jej príklade ilustruje zmenu svojej imigračnej politiky. Nemá vraj problém púšťať do prístavov talianske lode. Plavidlá humanitárnych organizácií v nich však už nechce a žiada o pomoc ďalšie európske štáty. “V Taliansku sme sa postarali asi o 170-tisíc utečencov. Španieli o 16-tisíc. Ďakujem, že prijali loď s migrantmi. Dúfam, že v tom budú pokračovať,” opísal situáciu Matteo Salvini, taliansky minister vnútra.

Na nutnosti zmeniť imigračnú politiku Únie sa po rokovaniach v Berlíne zhodli aj nemecká kancelárka Merkelová a rakúsky kancelár Kurz. Rakúšania sa chystajú vytvoriť zo zlepšenia ochrany vonkajších hraníc prioritu svojho predsedníctva Európskej únie, ktoré sa začne už o pár týždňov. “Uistil som pána kancelára o našej plnej podpore jeho plánov,” povedal Horst Seehofer, nemecký minister vnútra.

Viac..  Eugen Jurzyca: Som presvedčený, že Istanbulský dohovor má byť na Slovensku ratifikovaný

Loď humanitárnej organizácie SOS Mediterané Aquarius v sprievode dvoch talianskych lodí už pomaly smeruje do španielskej Valencie. Doraziť by tam však mala až cez víkend. Čaká ju tak ešte dlhá plavba, ktorá nie je bez rizika. “Bude to veľmi ťažké. Počasie sa zhoršuje. Očakávame štvormetrové vlny. Bojíme sa o ľudí,” uviedol Mathilde Auvillain.

Dobrou správou pre ľudí na palube je, že po príchode do Valencie zrejme dostanú aspoň dočasný štatút utečenca. Oficiálne totiž prídu nie ilegálne, ale priamo na pozvanie vlády.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

migranti

Riadenie migrácie: silnejšie riadenie hraníc EÚ a urýchlenie návratov nelegálnych migrantov

Komisia prijala oznámenie, v ktorom predstavuje strategický rámec pre európske integrované riadenie hraníc na päť …

Consent choices