pocitac
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Kyberzločinci ustupujú od ransomvéru, pozornosť obracajú na kryptomeny

BRATISLAVA – Počet používateľov internetu napadnutých škodlivým softvérom na ťažbu kryptomien sa zvýšil medziročne z 1,9 milióna na 2,7 milióna. Ako vyplýva z výročnej správy spoločnosti Kaspersky Lab, ťažiari kryptomien sa čoraz viac zameriavajú na rozvíjajúce sa trhy a zneužívajú používateľov internetu v týchto regiónoch na zvýšenie príjmov.

Správa zameraná na mapovanie vývoja ransomvéru, ako aj iných škodlivých činností v súvislosti s ťažbou kryptomien pokrýva dve obdobia (apríl 2016 až marec 2017 a apríl 2017 až marec 2018). Ukazuje, že zatiaľ čo ransomvér môže priniesť kybernetickým zločincom vyššie zisky, nelegálna ťažba kryptomien je z pohľadu výnosov menej zaujímavá, no v tomto prípade ide o dlhodobo udržateľný model, ktorý si prirodzene získava čoraz väčšiu popularitu v danej komunite kyberzločincov.

Ransomvérové útoky zamerané na PC a mobilné zariadenia unikátnych používateľov v sledovanom období výrazne klesli, do marca 2017 o takmer 30 % a do marca tohto roku následne o 22,5 %. Kybernetickí zločinci sa namiesto toho zameriavajú na zisky z ťažby kryptomien prostredníctvom tzv. mineru – špecializovaného ťažobného softvéru, ktorý vytvára novú menovú jednotku (alebo mincu) s využitím výkonu počítača alebo mobilného zariadenia obete. Tieto škodlivé aktivity sú teda vykonávané na úkor ostatných používateľov, pričom využívajú silu ich počítačov a zariadení bez ich vedomia.

Mobilné kryptominery naberajú tiež na intenzite a stávajú sa hrozbou, čo dokazuje aj nárast množstva unikátnych útokov o 9,5 %. Celkovo sa táto forma ťažby zamerala na takmer 5 000 používateľov v minulom roku, v porovnaní s približne 4 500 používateľmi v predchádzajúcom období (2016 – 2017). Obeťami tejto hrozby sa stávajú najmä používatelia mobilov v Číne a Indii.

Viac..  Podiel Ruska na dovoze Únie od februára do decembra 2022 klesol o vyše polovicu

Ako uviedol bezpečnostný expert Kaspersky Lab Anton Ivanov, pre kyberzločincov je ransomvér (škodlivý softvér, ktorý zašifruje obsah počítača a žiada od obete výkupné, pozn. red.) nápadný a riskantný spôsob zarábania peňazí. Priťahuje totiž pozornosť médií a štátu. “Model ťažby kryptomien sa oproti tomu ľahšie aktivuje a je stabilnejší – zaútočíte na svoje obete, diskrétne budujete kryptomenu s využitím výkonu procesora alebo grafickej jednotky zariadenia a potom ju legálnou transakciou prevediete na reálne peniaze,” vysvetlil Ivanov.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

lexmann

Čísla nás varujú: Na internete musíme chrániť deti oveľa viac, hovorí Lexmann

Sexuálny či nenávistný obsah, násilie a šikana. To sú slovenskými deťmi najčastejšie menované negatíva, s …

Consent choices