europsky parlament
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

PREHĽAD: Toto je program europarlamentu, riešiť bude najmä závery samitu a bezpečnosť hraníc

Tento týždeň bude parlament hlasovať o nových pravidlách pre bezpečnosť vonkajších hraníc´EÚ a rokovať o nedávnom samite. S poľským premiérom budú poslanci hovoriť o budúcnosti Európy.

Výsledky samitu EÚ z 28. a 29. júna, na ktorom by sa lídri členských štátov mali posunúť bližšie k dohode na novej spoločnej migračnej a azylovej politike EÚ, bude v utorok predmetom plenárnej rozpravy poslancov s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom a šéfom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom.

Zámer Výboru pre právne veci začať rokovania s Radou (ministrov) EÚ o konečnom znení legislatívy upravujúcej predpisy EÚ v oblasti autorského práva bude v pondelok oficiálne tlmočený plénu EP. Pokiaľ aspoň 76 poslancov vznesie v danom termíne námietku, o osude rokovacieho mandátu EP rozhodne plénum vo štvrtok.

Predseda Rady ministrov Poľskej republiky Mateusz Morawiecki sa v stredu o 9.00 ako ôsmy líder členského štátu EÚ zapojí do diskusie s poslancami o budúcnosti Únie. Rozpravy sa zúčastní aj predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Premiér Morawiecki a predseda EP Antonio Tajani predstúpia krátko po stredajšej rozprave aj pred novinárov.

Občania tretích krajín, na ktorých sa nevzťahuje vízová povinnosť EÚ, budú pred vycestovaním do Únie musieť požiadať o autorizáciu vstupu. Táto povinnosť im vznikne na základe nových predpisov, o ktorých konečnom znení budú poslanci diskutovať v stredu a hlasovať vo štvrtok. Cestujúcim, ktorí by mohli predstavovať bezpečnostné či epidemiologické riziko, prípadne u ktorých hrozí nelegálne imigrácia, bude vstup zamietnutý.

Viac..  Lucia Ďuriš Nicholsonová: Kým u nás zúri debata o obchodoch zatvorených v nedeľu, koronakríza kosí pracovné miesta

V pondelok  budú poslanci diskutovať o prvom programe EÚ zameranom na podporu inovácií v európskom obrannom odvetví. Program bude schválený v utorok 3. októbra.

Poslanci budú v stredu hlasovať o rokovacej pozícii EP k navrhovanej novelizácii predpisov vzťahujúcich sa na cestnú nákladnú dopravu, ktoré okrem iného upravujú vysielanie a dobu odpočinku vodičov. Nová legislatíva by mala zaistiť spravodlivejšiu konkurenciu a zabrániť nezákonným praktikám.

Výsledky odchádzajúceho bulharského predsedníctva v Rade EÚ budú v utorok predmetom rozpravy poslancov s premiérom Bojkom Borisovom. Poslanci budú následne diskutovať o prioritách nastupujúceho rakúskeho predsedníctva v Rade s kancelárom Sebastianom Kurzom. Na rozpravách sa zúčastní aj predseda Európskej Komisie Jean-Claude Juncker.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

biodiverzita

Až miliónu druhov na celom svete hrozí vyhynutie. Čo robí EÚ na zachovanie biodiverzity?

Až miliónu druhov na celom svete hrozí vyhynutie. Prečítajte si, čo robí na zachovanie biodiverzity …