EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ĽUDIA / Monika Beňová: Pri príprave eurovolieb sa musí viac myslieť aj na hendikepovaných ľudí
benova
Europoslankyňa Monika Beňová. PHOTO:© European Union- EP.

Monika Beňová: Pri príprave eurovolieb sa musí viac myslieť aj na hendikepovaných ľudí

Ľudia so zdravotným postihnutím sú plnohodnotnou súčasťou našej spoločnosti a nesmú byť preto odsúvaní na jej okraj. Plénum Európskeho parlamentu (EP) sa preto bude dnes zaoberať otázkami účasti hendikepovaných ľudí v nadchádzajúcich európskych voľbách.

Nejde pritom len o možnosť voliť, ale predovšetkým využívanie ich práva byť volený. Európska komisia by mala viac myslieť na ľudí so zdravotným postihnutím a pripraviť rozsiahlu motivačnú kampaň, aby mohli v prípade záujmu jednoduchšie kandidovať a uchádzať sa tak o hlasy občanov v budúcoročných eurovoľbách,“ uviedla poslankyňa EP Monika Beňová.

V prípade možnosti voliť by zase malo byť k dispozícii dostatočné množstvo informačných materiálov, prispôsobených internetových stránok, či špecializovaných tlačovín. Tie musia byť v rôznych formátoch, zrozumiteľné, ľahko čitateľné, či dostupné aj v Braillovom písme,“ priblížila europoslankyňa.

Viac..  Falšované lieky dlhodobo ohrozujú verejné zdravie. EÚ chce tomu zabrániť

Riešiť je potrebné aj zvyšovanie informovanosti u osôb, ktoré sú napríklad v inštitucionalizovanej starostlivosti, prispôsobenie možností hlasovacích postupov alebo dôsledné zabezpečenie bezbariérového prístupu k samotnému hlasovaniu. Nielen pre účasť či hlasovanie v eurovoľbách nepochybne platí, že ľudia so zdravotným postihnutím nepotrebujú našu ľútosť, ale konkrétne kroky, ktoré im uľahčia prekonávanie prekážok, s ktorými sa musia dennodenne potýkať,“ uzavrela Monika Beňová.

O dac

Odporúčame pozrieť

europsky parlament

Sme rodina Borisa Kollára, ako aj Progresívne Slovensko spoločne so stranou Spolu, dnes zverejnili kandidátov do eurovolieb

Lídrom kandidátky hnutia Sme rodina do májových eurovolieb bude poslanec NR SR Peter Pčolinský. Z …