Domov / BEZPEČNOSTNÁ POLITIKA / Samit NATO bude aj o peniazoch. Amerika odmieta platiť účty za Európu
NATO
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Samit NATO bude aj o peniazoch. Amerika odmieta platiť účty za Európu

BRATISLAVA / Už o pár dní sa bude konať dôležitý samit Severoatlantickej aliancie. Spojenci sa zídu v Bruseli v stredu. Slovensko vstúpilo do najmocnejšieho obranného zoskupenia na svete pred 14 rokmi. Slovenské postoje počas rokovania budú pomerne jasné.

Jednou zo základných slovenských pozícií pred samitom NATO je, že Slovensko opäť potvrdí svoj záväzok zvyšovať výdavky na obranu. “Ide o to, že sú veľké očakávania voči európskym spojencom o postupnom navyšovaní výdavkov,” povedal štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Ivan Korčok.

Dlhodobo a priamočiaro hovorí najmä prezident Trump. Ten opakuje, že drvivá časť výdavkov aliancie je na amerických pleciach a mnohé európske krajiny sa len vezú. “Plánujem povedať členom NATO, že musia začať platiť svoje účty. Spojené štáty sa nebudú starať o všetko,” povedal americký prezident.

Slovensko chce do roku 2020 vynaložiť 1,6 percenta HDP na obranu a do roku 2024 dve percentá. “Pre ozbrojené sily z toho vyplýva úloha zabezpečenia záväzkov, ktoré voči NATO máme a tie si chceme zodpovedne a serióznym spôsobom plniť,” uviedol minister obrany Peter Gajdoš.

Viac..  Európski colníci zadržali minulý rok falšovaný tovar za milióny eur

Ide o to, aby všetky tie peniaze vynaložené z našich vreciek boli minuté efektívne. “To môžeme vidieť aj v prípade diskusií o vozidlách 8 x 8 alebo o nadzvukových lietadlách a o radaroch. Potrebujeme mať tak nastavený konkrétny systém, ktorá kupujeme, aby bol ešte v horizonte 10, 15, možno 20 rokov funkčný, aby sme nemuseli neustále doňho ďalej dávať peniaze a upgradovať ho,” povedal bezpečnostný analytik Jaroslav Naď.

Slovensko na samite potvrdí aj duálny prístupu k Rusku. Na jednej strane je to zmysluplný politický dialóg, na strane druhej platí, že agresia Kremľa voči Ukrajine je neakceptovateľná. “Preto sa posilňuje aj prítomnosť aliancie na východe, zostanú slovenské jednotky v takzvanom predsunutom posilnení v Pobaltí,” dodal Korčok.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

les

Európska únia hľadá spoločné pravidlá na prístup krajín k lesom. Konanie začali viesť aj voči Slovensku

ŠTRASBURG / Európska únia sa nestará do lesníckej politiky jednotlivých štátov. Takýto úzus platil až donedávna, …