smolkova
Europoslankyňa Monika Smolková. PHOTO: © European Union- EP.

Monika Smolková: Nová autorsko – právna smernica rozdelila nielen poslancov

Výbor EP pre právne záležitosti /JURI/ schválil smernicu o autorských právach, ktorá bola výsledkom dlhých, veľmi intenzívnych ale aj komplikovaných rokovaní. Poslanci EP v hlasovaní napokon rozhodli, že táto smernica nepôjde priamo na rokovanie s Radou EÚ, ale v septembri budeme o nej rokovať na pléne, kde môžeme podávať aj pozmeňovacie návrhy, prípadne ju neschváliť. Za ostatné dva týždne pred hlasovaním v EP som denne bola atakovaná stovkami meilov, ktoré vyzývali na hlasovanie za, ale aj proti. Pár dni pred hlasovaním  to už boli tisíce – rovnaké texty a odosielajúca adresa, na ktorú sa nedalo odpovedať. Som za slobodu prejavu aj za výzvy voleným zástupcom v ktorom koľvek zastupiteľstve, ale „ošiaľ obmedzenia internetu“ presiahol zdravú únosnú mieru.

Pre moje hlasovanie boli určujúce argumenty slovenských autorov, ktorých zastupuje LITA, autorská spoločnosť, SOZA, ale aj ďalších 92 spoločností, ktoré zastupujú autorov kreatívneho priemyslu. Ich argumenty a moje hlasovanie bolo v prospech  novej autorsko – právnej smernice vo vzťahu k jednotnému digitálnemu trhu. Schválením smernice by sme zabezpečili spravodlivé a primerané odmeňovanie autorov za používanie ich diel online. Na septembrovej plenárke budem opäť obhajovať práva autorov pred všemocným internetom a googlom.

Viac..  Miriam Lexmann: Celá generácia mladých ľudí vypadla zo športovísk kvôli kovidu, musíme ich prinavrátiť k športu

Komentár pre spravodajský portál EuropskeNoviny.sk pripravila europoslankyňa Monika Smolková

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

internet

Kódex správania EÚ proti nenávistným prejavom na internete: výsledky sú dobré, ale pokrok sa spomaľuje

Európska komisia zverejnila výsledky svojho šiesteho hodnotenia kódexu správania pre boj proti nezákonným nenávistným prejavom …