Trump
Americký prezident Donald Trump. PHOTO: © European Union.

Odchod z aliancie nebude potrebný, vyhlásil Trump


Americký prezident Donald Trump vo štvrtok uviedol, že USA by mohli vystúpiť zo Severoatlantickej aliancie, avšak podľa jeho slov to “nie je potrebné”. Podľa medializovaných správ Trump vo štvrtok počas summitu NATO v Bruseli otvorene pohrozil, že Spojené štáty odídu z vojenskej aliancie. Dôvodom bol spor okolo výdavkov členských štátov na obranu.

Na tlačovej konferencii uviedol, že je “nesmierne nešťastný” zo súčasnej výšky výdavkov krajín, avšak lídri sa údajne zaviazali, že budú do obrany investovať viac. Na otázku, či stále hrozí odchodom z aliancie a či tak môže spraviť bez súhlasu Kongresu, odpovedal: “Myslím, že asi môžem, ale nie je to potrebné”.

Trump po mimoriadnom zasadnutí lídrov NATO, ktoré riešilo práve otázku výdavkov, potvrdil podporu aliancii. “Záväzok Spojených štátov voči NATO ostáva veľmi silný,” povedal pre novinárov. Dodal tiež, že aj vojenský blok je stále “veľmi jednotný, veľmi silný, žiadny problém”. Hoci kedysi alianciu označil za “zastaranú”, vo štvrtok vyhlásil, že “v NATO verí”.

Trump sa vyjadril aj k nadchádzajúcemu stretnutiu s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Helsinkách. Podľa jeho slov v pondelok pôjde len o “neviazané stretnutie”, ktoré však môže priniesť výrazný pokrok vo vzájomných vzťahoch. Partneri z NATO sa pozerajú na schôdzku skepticky a obávajú sa, že Trump nebude voči Putinovi dostatočne tvrdý. Medzi témami nebude chýbať zasahovanie Ruska do amerických volieb. K otázke anexie Krymu Trump povedal, že z nej “nie je šťastný”. “Uvidíme, kam to povedie,” dodal na margo stretnutia.

Viac..  Na potravinovú pomoc únia chystá ďalších 600 miliónov eur

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Erdogan

TURECKO: Erdogan trvá na blokovaní vstupu Švédska a Fínska do NATO

ISTANBUL – Turecký prezident má stále v úmysle blokovať vstup Fínska a Švédska do Organizácie …