Macedonsko
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Macedónska vláda zverejnila otázku pre referendum o zmene názvu krajiny

SKOPJE — Macedónsky premiér Zoran Zaev oznámil znenie otázky, ktorú dostanú občania v jesennom referende o nedávnej dohode s Gréckom, na základe ktorej sa má názov krajiny zmeniť na Republiku Severné Macedónsko.

Zaev v stredu neskoro večer po stretnutí s lídrami politických strán uviedol, že otázka bude znieť: ” Ste za členstvo v Európskej únii a NATO prostredníctvom uznania dohody medzi Macedónskou republikou a Gréckou republikou?”. Hoci má referendum len konzultatívny (odporúčací) charakter, bude podľa Zaeva vôľa ľudu “rozhodujúca pre všetky politické strany”.

Macedónsko a Grécko v júni podpísali dohodu, na základe ktorej sa má názov krajiny zmeniť na Republiku Severné Macedónsko. Gréci na oplátku stiahnu svoje námietky voči tomu, aby sa ich severný sused pripojil k Európskej únii a k NATO. Grécko nesúhlasí s názvom Macedónsko okrem iného preto, že sa rovnako volá jeden z gréckych regiónov.

 Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk
Viac..  Šéf írskej diplomacie varoval, že pozastavenie časti írskeho protokolu by ohrozilo dohodu o obchode medzi úniou a Britániou

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Európska komisia

Únia odložila najbližšie kolo rokovaní s Austráliou o voľnom obchode

Najbližšie naplánované kolo rokovaní medzi Európskou úniou (EÚ) a Austráliou o voľnom obchode Brusel odložil. …