Smolkova
Europoslankyňa Monika Smolková. PHOTO: © European Union- EP.

Monika Smolková: Ochrancovia prírody sú medzi prvými, ktorí vítajú umelé mäso


AMSTERDAM/BRATISLAVA / Keď v roku 2013 istá holandská firma predstavila prvé mäso vyrobené v laboratórnych podmienkach, vzbudila obrovský záujem aj rozporuplné názory. Odborníci však predpovedali, že sa k spotrebiteľom dostane až o niekoľko desaťročí. Podľa aktuálnych informácií to však bude oveľa skôr.

Prvým mäsom vypestovaným v laboratóriu, ktoré by sa už v roku 2021 malo predávať do reštaurácií, by mala byť hovädzina na hamburgery. Tak to v týchto dňoch avizuje holandská spoločnosť, ktorá ako prvá na svete predstavila umelé mäso. Firme sa totiž podarilo získať nielen významných podporovateľov ale aj investorov.

“Ochrancovia prírody sú medzi prvými, ktorí vítajú nové mäso. To si musíme povedať otvorene. Ale očakávame, že sa k nemu ešte vyjadria zdravotníci a výživoví odborníci,” tvrdí europoslankyňa Monika Smolková.

Pojem umelá potravina

Zatiaľ totiž existuje veľmi málo informácií o tom, čo mäso z laboratória obsahuje a aká je jeho výživová hodnota. “Súčasná legislatíva, ani národná, ani európska, pojem umelé mäso alebo umelá potravina nepozná. Zatiaľ ani na odborných stretnutiach toto nebolo prezentované, ani na európskej úrovni,” informuje riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Jozef Bíreš.

Téma dňa

Medzi europoslancami sa o umelom mäse už diskutovalo, aj keď zatiaľ len okrajovo. “Poľnohospodárska produkcia nevie zabezpečiť dostatok mäsa na svetovom trhu, potom hovädzí dobytok je najväčším zdrojom bioplynov a otepľovania, tak berúc do úvahy tieto okolnosti a plus ešte ďalšie a ďalšie, je to reálne a bude to téma dňa možno po nových voľbách,” priznáva Smolková.

Viac..  M. Lexmann: Chrániť dôstojnosť každého ľudského života, je to najdôležitejšie

Prvé testovanie

Podobný produkt približne pred dvomi rokmi vyrobili aj biochemici v kalifornskom Silicon Valley a nechali ho otestovať v jednej z reštaurácií. Tak zákazníkom ako aj kuchárom. “Premýšľali sme nad riešením, ktoré bude pre budúcnosť najlepšie a reštaurácie ho budú vedieť aplikovať. A tou chuťou som úplne nadšená,” uviedla šéfkuchárka Traci des Jardens.

Ak sa umelé alebo ako jeho výrobcovia hovoria čisté mäso dostane na trh, klasickí producenti mäsa tak dostanú konkurenta. Tak napríklad startupová spoločnosť zo Sanfranciska tvrdí, že do piatich rokov bude na americkom trhu uvedené aj jej bravčové vyrobené v laboratóriu. “Keď poviem Slovensko – máme prázdne maštale, zarastené lúky a my budeme hovoriť o umelom mäse! Nejde to do dohromady, ale všetko je možné,” dodal Bíreš.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

obchod

Medziročná inflácia v únii sa vo februári zrýchlila

Medziročná inflácia v eurozóne vo februári posilnila na 5,9 percenta z januárovej úrovne 5,1 percenta. …