Trump, Tusk, Juncker
Americký prezident Donald Trump, predseda Európskej rady Donald Tusk a predseda Komisie Jean-Claude Juncker. PHOTO: © European Union.

Trump navrhne EÚ obojstranné zrušenie ciel. O postoji Európanov pochybuje

WASHINGTON / Prezident Donald Trump vyhlásil, že navrhne, aby EÚ aj USA zrušili všetky clá, bariéry a subvencie. Navrhnúť to plánuje počas stredajšieho stretnutia s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom. Podľa neho ale pochybuje, že Európa do toho pôjde.

Americký prezident Donald Trump uviedol, že európskym predstaviteľom navrhne, aby obe strany zrušili všetky clá, bariéry a subvencie. Urobiť to chce na stredajšom stretnutí s predsedom Európskej komisie (EK) Jeanom-Claudom Junckerom. Trump túto myšlienku spomenul už v minulosti, ale v utorok večer na Twitteri napísal, že pochybuje, či Európania do toho pôjdu. “To by sa konečne volalo slobodný trh a čestný obchod! Dúfam, že to urobia, my sme pripravení – ale oni nie sú!” konštatoval na svojom twitteri Trump.

V priebehu utorka, o niečo skôr,  americký prezident na Twitteri napísal, že obchodní partneri musia buď vyjednať čestnú dohodu, alebo platiť clá. USA a ich európski spojenci sú v spore pre americké clá na dovoz ocele a hrozí, že obchodný spor sa rozšíri aj na automobilové odvetvie.

Viac..  Ivan Štefanec: Odškodnenie za karanténu by malo ísť aj malým podnikateľom a živnostníkom

Ak Trump uvalí clá na autá EÚ je pripravená

Európska únia je pripravená prijať odvetné clá na americké produkty v hodnote 20 miliárd dolárov, ak prezident USA Donald Trump uvalí clá na európske autá a dielce pre automobily.  “Riešenie sa nájde a veci nezájdu tak ďaleko,” vyjadrila v rozhovore pre švédsky denník Dagens Nyheter eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová.  Ak sa ale k riešeniu nedospeje, EÚ podľa jej slov prijme clá na celý rad výrobkov z USA vrátane poľnohospodárskych a high-tech produktov a strojov.

Eurokomisárka pre obchod má v stredu spoločne s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom na programe rokovania vo Washingtone.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

lietadlo

Letecké spoločnosti sa musia vysporiadať so súčasnými mimoriadnymi okolnosťami. EÚ im sľubuje pomoc

Predsedníčka Výboru EP pre dopravu Karima Delli prisľúbila urýchlené prerokovanie návrhu, ktorý leteckým spoločnostiam umožní …