manka
Vladimír Maňka, europoslanec. PHOTO: redakcia/red.

Vladimír Maňka: Podvodné útoky môžu zničiť našu demokraciu

V júni som sa v Bruseli zúčastnil vypočutia o tom, ako spoločnosť Cambridge Analytica zneužila dáta z Facebooku pri referende o vystúpení Veľkej Británie z EÚ. Experti sa zhodli na nekalých praktikách Cambridge Analytica a kriminálnych činoch pri zmanipulovaní britského referenda, ale aj omnoho širších prečinoch proti demokracii.

Komisárka pre informácie z Veľkej Británie Elizabeth DENHAM potvrdila, že vo Veľkej Británii sú uprostred vážneho trestného vyšetrovania. Profesor David Carroll  z New Yorku nás informoval, že Cambridge Analytica mala vo voľbách prezidenta USA informácie o miliónoch voličoch, ktorých potom mohla ľahko ovlyvniť. Cambridge Analytica neoprávnene získala osobné údaje facebookových používateľov, ktoré mala následne použiť aj na ovplyvnenie prezidentských volieb v Spojených štátoch a dopomôcť Donaldovi Trumpovi k víťazstvu. Facebook pripustil, že Cambridge Analytica sa neoprávnene dostala k osobným údajom 87 miliónov jeho používateľov.

Carole CADWALLADR, senior žurnalistka z The Guardian hovorila o systémových zlyhaniach vo Veľkej Británii pri referende o vystúpení z EÚ. Bývalý zamestnanec Cambridge Analytica Christopher WYLIE tvrdil, že firma, v ktorej pracoval, sa špecializuje na dezinformácie! Zneužila dáta z Facebooku, porušovala zákony, manipulovala referendum o vystúpení Veľkej Británie z EÚ.

Viac..  Komentár: V4, skupina, ktorá pre svoje egá ničí samú seba

Odborné analýzy hovoria, že falošné správy sa šíria po internete mnohonásobne rýchlejšie, ako pravdivé správy.Preto je dôležité bojovať s fenoménom dezinformácií a zneužívania dát, ktorého cieľom je podkopať demokraciu. Prípad Facebook Cambridge Analytica ukazuje, že ochrana osobných údajov môže mať veľký vplyv na našu demokraciu a na naše voľby. Preto Eurósky parlament podporuje balík ochrany údajov, takzvaného všeobecného nariadenia o ochrane údajov, známeho pod skratkou GDPR. Bývalý zamestnanec Cambridge Analytica Christopher WYLIE vyjadril nádej, že Európsky parlament podporí balík ochrany údajov, takzvaného všeobecného nariadenia o ochrane údajov, známeho pod skratkou GDPR. “Je to veľmi dobrý základ, aby sme zabránili ďalšiemu rozsiahlemu zneužitiu osobných údajov”- povedal.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

koronavirus

Aplikácie na sledovanie pohybu v EÚ: Ako nestratiť súkromie kvôli koronavírusu?

Mobilné aplikácie síce môžu prispieť k úspešnému postupu proti koronavírusu, zároveň ale vyvolávajú otázky ohľadom …