Juncker
Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. PHOTO: © European Union-EP.

Jean-Claude Juncker: Slobodu a dodržiavanie ľudských práv nikdy nemožno brať ako samozrejmosť


Vyhlásenie predsedu Junckera k 50. výročiu potlačenia Pražskej jari

Dnes uplynie päťdesiat rokov od násilného rozbitia nádejí a očakávaní z Pražskej jari, ku ktorému došlo pri jednej z najtragickejších a najsmutnejších epizód moderných dejín Európy. Tanky valiace sa pražskými ulicami 21. augusta 1968 prudko ukončili pokus o dodržiavanie ľudských práv a slobôd, upevnili režim, ktorý pretrval ešte ďalších dvadsať rokov a len potvrdili brutálnu formu potláčania opozície v rámci Varšavskej zmluvy.

Keď si dnes pripomíname toto výročie, spomíname na tragické straty na životoch a vzdávame hold odvahe a hrdinstvu ľudí – z ktorých mnohí boli študenti –, ktorí sa odvážne postavili čelom k tankom a zbraniam. Sme to my, kto nesie zodpovednosť za ich odkaz – nikdy nesmieme zabudnúť na ich snahu hájiť najzákladnejšie ľudské práva a slobody.

O päťdesiat rokov neskôr, keď už Európu nedelí železná opona, Česi, Slováci a ostatní Európania žijú v únii mieru a solidarity, na ktorú sa môžu vždy spoľahnúť, že ich ochráni. Využime tento slávnostný pamätný deň na to, aby sme si spoločne pripomenuli, že slobodu a dodržiavanie ľudských práv nikdy nemožno brať ako samozrejmosť, ale že za ne treba každodenne bojovať. Nepoznám lepší spôsob, ako si uctiť pamiatku hrdinov Pražskej jari.

Viac..  Všetky zásobníky zemného plynu by mali byť pred zimou naplnené na 80 % kapacity

Správa je publikovaná v originálnom znení, bez redakčných úprav.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

EÚ prostredníctvom Európskej rady pre inovácie podporí ukrajinské startupy 20 miliónmi EUR

Európska komisia odštartovala ambicióznu akciu v hodnote 20 miliónov EUR na podporu ukrajinského inovačného spoločenstva. …