Domov / POLITIKA / Únii sa nepáči nápad výmeny území medzi Srbskom a Kosovom
Hasim Thaci
Kosovský prezident Hashim Thaçi. PHOTO: © European Union.

Únii sa nepáči nápad výmeny území medzi Srbskom a Kosovom

Predstavitelia viacerých členských krajín Európskej únie (EÚ) reagovali skôr odmietavo na nápad, že by si Srbsko a Kosovo mohli navzájom vymeniť niektoré územia. Realizáciu podobného plánu nedávno pripustil kosovský prezident Hashim Thaci, ktorý povedal, že síce odmieta rozdeľovanie území na základe etnických línií, no je pripravený na prípadné diskusie so Srbskom o určitých “korekciách” spoločných hraníc.

Stúpencom takéhoto plánu nie je nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas, ktorý na rokovaní šéfov diplomacií členských krajín EÚ vo Viedni varoval, že opätovné riešenie otázky hraníc by mohlo “otvoriť príliš veľa starých rán”. “Sme v tomto bode veľmi skeptickí,” povedal šéf nemeckej diplomacie.

Podobný názor má aj Karin Kneissl, šéfka diplomacie Rakúska, ktoré momentálne únii predsedá. “Nechcem nikoho poučovať, ale zmeny hraníc so sebou vždy prinášajú nové problémy,” povedala.

Viac..  Britská vláda zverejnila scenár, ak bude brexit bez dohody: Problémy budú nielen s dodávkami liekov

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

EU, komisia

Brusel schválil kompenzáciu pre energeticky náročné spoločnosti na Slovensku

Európska komisia schválila plány slovenskej vlády čiastočne kompenzovať energeticky náročné spoločnosti pre zavedenie vnútroštátneho príplatku na …