Hasim Thaci
Kosovský prezident Hashim Thaçi. PHOTO: © European Union.

Únii sa nepáči nápad výmeny území medzi Srbskom a Kosovom

Predstavitelia viacerých členských krajín Európskej únie (EÚ) reagovali skôr odmietavo na nápad, že by si Srbsko a Kosovo mohli navzájom vymeniť niektoré územia. Realizáciu podobného plánu nedávno pripustil kosovský prezident Hashim Thaci, ktorý povedal, že síce odmieta rozdeľovanie území na základe etnických línií, no je pripravený na prípadné diskusie so Srbskom o určitých “korekciách” spoločných hraníc.

Stúpencom takéhoto plánu nie je nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas, ktorý na rokovaní šéfov diplomacií členských krajín EÚ vo Viedni varoval, že opätovné riešenie otázky hraníc by mohlo “otvoriť príliš veľa starých rán”. “Sme v tomto bode veľmi skeptickí,” povedal šéf nemeckej diplomacie.

Podobný názor má aj Karin Kneissl, šéfka diplomacie Rakúska, ktoré momentálne únii predsedá. “Nechcem nikoho poučovať, ale zmeny hraníc so sebou vždy prinášajú nové problémy,” povedala.

Viac..  Šimečka: Slovenská vláda je druhá najlakomejšia v EÚ, pomoc musí byť omnoho väčšia

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Bilcik

V. Bilčík: Vyzývam Čiernu Horu a Srbsko, aby využili svoj čerstvý mandát na rozhodný posun k reformám

Eurokomisár pre susedstvo a rozšírenie Olivér Várhelyi v utorok na zasadnutí Zahraničnopolitického výboru EP zverejnil …