Viktor ORBAN
Maďarský premiér Viktor Orbán. PHOTO: © European Union-EP.

Maďarsku hrozia sankcie, podporiť ich hodlá aj Rakúsko


BRUSEL – Európsky parlament (EP) rokuje okrem iného aj o tom, či uvaliť na Maďarsko sankcie za to, že vláda premiéra Viktora Orbána potiera demokratické hodnoty.

Podľa samotného Orbána, ktorý má v pléne EP tiež vystúpiť, je to trest za to, že Maďarsko nechce prijímať utečencov. Podľa Orbána poslanci EP, ktorí “podporujú migráciu, pripravujú trest pre Maďarsko, pretože Maďari sa rozhodli, že sa nechcú stať krajinou imigrantov”. “Pravda je taká, že rozhodnutie už padlo,” je presvedčený Orbán.

Po utorňajšej debate by v EP malo v stredu nasledovať hlasovanie o tejto otázke. Maďarsku hrozí, že proti nemu bude použitý takzvaný Článok 7, ktorý môže vyústiť až do straty hlasovacích práv v rámci EÚ pre túto krajinu.

Orbána a praktiky, ktoré na domácej scéne používa, kritizovala nielen domáca opozícia, ale aj mnohí európski politici už dlhé roky. Maďarského premiéra a jeho stranu Fidesz však celý ten čas bránila Európska ľudová strana (EPP), najsilnejšia politická frakcia v EP, ktorej je Fidesz členom.

Táto podpora však už nemusí byť automatická, ako tento týždeň v rozhovore pre nemeckú televíziu ZDF naznačil predseda EPP Manfred Weber. “Predpokladáme, že Viktor Orbán jasne ukáže, že je pripravený uznať obavy o Maďarsko, ktoré Európa vyjadruje, a v tomto zmysle aj konať. Ak v tomto nenastane pokrok, bude to pre maďarskú vládu zložité,” povedal Weber pre ZDF.

Viac..  Využívanie zdrojov EÚ sa pri súčasnej vláde takmer zdvojnásobilo, aj tak chýba dočerpať takmer polovicu

Proti Maďarsku je tentoraz pripravené hlasovať dokonca aj susedné Rakúsko, s ktorým si inak Orbánova vláda v otázke utečencov v posledných mesiacoch rozumie. “V otázkach právneho štátu nieto kompromisov. Základné práva musia byť chránené,” vyjadril sa v súvislosti s hlasovaním o Maďarsku rakúsky kancelár Sebastian Kurz.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

priroda

Kohézna politika EÚ: 76 miliónov eur na zmenu klímy v Rakúsku

Komisia prijala územné plány spravodlivého prechodu (TJTP) pre Rakúsko spolu s prvým financovaním v rámci …