Domov / BEZPEČNOSTNÁ POLITIKA / Viktor Orbán tvrdo obvinil Európsku úniu. Migrantov vpustiť nehodlá
utecenci
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Viktor Orbán tvrdo obvinil Európsku úniu. Migrantov vpustiť nehodlá

BUDAPEŠŤ / Maďarský premiér Viktor Orbán obvinil Európsku úniu, že chce jeho krajine vziať právo chrániť hranice. Podľa jeho slov chcú z Bruselu na maďarské hranice vyslať zaplatených vojakov, aby vpúšťali migrantov.

Premiér Viktor Orbán v piatok tvrdo obvinil EÚ, že chce Maďarsku vziať právo chrániť hranice. V rozhovore pre maďarské rádio Kossuth povedal, že jeho vláda v pondelok rozhodne, aké právne kroky podnikne proti vyhláseniu Európskeho parlamentu zo stredy. Stálo v ňom, že krajiny EÚ začali proti Maďarsku konanie pre vážne ohrozenie hodnôt Únie.

“Chcú z Bruselu poslať platených vojakov, ktorí potom budú púšťať migrantov,” povedal Orbán. “Plán je taký, že keď nemôžu Maďarsko prinútiť, aby vpustilo migrantov, zbavia ho práva kontrolovať hranice,” pokračoval.

Podľa jeho vyjadrení je tento postup motivovaný ultimátom nemeckej kancelárky Angely Merkel, ktorý vyjadrila počas stretnutia s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Ide o to, že by sa krajiny, ktoré tvoria hranice EÚ, mali vzdať niektorých činností pri kontrole hraníc a posunúť ich Bruselu. “Chcú stigmatizovať Maďarsko a chcú oslabiť jeho odpor,” skonštatoval Orbán.

Viac..  Komisia uverejnila zoznam karanténnych škodcov rastlín na území EÚ

Premiér je veľkým odporcom imigrácie v rámci Európskej únie. Poznamenal, že budúci rok v európskych voľbách  budú pre Európsky parlament dni sčítané.

Maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó doporučenie EP začať proti Maďarsku spomínané opatrenia, označil za malichernú pomstu od politikov, ktorí podporujú imigráciu. Zároveň tvrdí, že bolo urobené podvodným spôsobom a v rozpore s príslušnými pravidlami európskych zmlúv.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Bienkowska

Komisia vydala odporúčania na podporu vedúceho postavenia Európy v šiestich strategických oblastiach podnikania

Komisia uverejňuje odporúčania, ktoré vypracovali experti Strategického fóra pre dôležité projekty spoločného európskeho záujmu s …