Vybor EP
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

PREHĽAD: Toto je program europarlamentu, riešiť bude najmä rozpočet EÚ a Sacharovovu cenu

Poslanci budú tento týždeň hlasovať o rozpočte EÚ na budúci rok. Parlament hosťuje konferenciu pre organizácie, ktoré overujú falošné správy. Dozvieme sa mená nominantov Sacharovovej ceny. 

Členovia rozpočtového výboru budú v utorok a stredu hlasovať o rozpočte EÚ na budúci rok. Poslanci hodlajú zvrátiť škrty, ktoré navrhuje Rada ministrov a vyčleniť dodatočné prostriedky na výskum, zamestnanosť mladých a program Erasmus+. Podporiť by mali aj financovanie iniciatív v oblasti boja proti zmenám klímy a opatrenia v oblasti migrácie a bezpečnosti. Plénum bude o rozpočte hlasovať koncom októbra, prvé zmierovacie stretnutie je naplánované na 7. novembra.

Výbory pre zahraničné veci, rozvoj a podvýbor pre ľudské práva vo štvrtok počas spoločnej schôdze predstavia svojich osem nominantov na Sacharovovu cenu 2018. Spomedzi nich budú vybraní traja finalisti, ktorých mená sa dozvieme 9. októbra. O konečnom víťazovi rozhodne 25. októbra Konferencia predsedov – predseda EP a šéfovia politických frakcií. Ocenenie bude slávnostne odovzdané počas decembrového plenárneho zasadnutia v Štrasburgu.

Vo štvrtok a piatok sa bude v Bruseli konať v poradí už desiate stretnutie Parlamentného partnerstve medzi Áziou a Európou. Poslanci Európskeho parlamentu a národní poslanci z členských krajín EÚ budú počas neho diskutovať s poslancami 18 ázijských štátov, Ruska, Austrálie, Nového Zélandu, Nórska a Švajčiarsku. Na agende sú témy ako klimatické zmeny, migrácia, hospodárstvo a bezpečnosť. Po prvýkrát sa toto stretnutie bude konať v priestoroch Európskeho parlamentu.

Viac..  Heger predstavil v Bruseli plán na prerozdelenie vakcín, stretne sa aj so šéfom NATO

„Fact Checkers“ alebo organizácie, ktoré sa zaoberajú overovaním pravdivosti vyjadrení vo verejnom priestore, budú vo štvrtok a piatok jednať o tom, ako spojiť úsilie v poukazovaní na nepravdivé a manipulatívne vyjadrenia najmä v kontexte volieb a predvolebných kampaní. Konferenciu, ktorej sa zúčastní približne šesťdesiat odborníkov a politikov, zaháji predseda EP Antonio Tajani a komisárka pre digitálnu agendu Mariya Gabriel.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Brusel si predvolal ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ osem predstaviteľov únie

Európska únia si predvolala ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ …