polnohospodarstvo
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Dovoz sójových bôbov z USA do EÚ za posledné týždne neustále rástie

Európska komisia uverejnila najnovšie údaje o dovoze sóje do EÚ. Vyplýva z nich, že USA sa stali hlavným dodávateľom tejto komodity do Európy, pričom dosiahli 52 % podiel v porovnaní s 25 % podielom dosiahnutým minulý rok v rovnakom období.

Predseda Komisie Juncker a prezident USA Trump vydali po vzájomnom stretnutí 25. júla vo Washingtone spoločné vyhlásenie EÚ – USA, v ktorom vyjadrili spoločné odhodlanie zintenzívniť obchod vo viacerých oblastiach a s viacerými produktmi, najmä so sójou.

Na účely monitorovania vývoja obchodu so sójou zaviedol predseda Juncker mechanizmus podávania správ, podľa ktorého sa v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka (od júla do polovice septembra 2017) zvýšil dovoz tejto komodity zo Spojených štátov o 133 %.

Komisár pre poľnohospodárstvo Phil Hogan v tejto súvislosti uviedol: „Vítam najnovšie údaje o obchode, z ktorých vyplýva, že sa nám darí plniť záväzok prijatý predsedom Junckerom a prezidentom Trumpom, a to zvýšiť objem obchodu, predovšetkým so sójou. Ide o odraz našich dlhodobých obchodných vzťahov, ako aj potenciálu dosiahnuť oveľa viac vďaka vzájomnej spolupráci pri ich budovaní.“

Zo súčasných údajov vyplýva, že dovoz sójových bôbov z USA do EÚ za posledné týždne neustále rástol:

  • v porovnaní s prvými 12 týždňami hospodárskeho roka 2017 (od júla do polovice septembra) predstavuje dovoz sóje zo Spojených štátov do EÚ objem 1 473 749 ton, teda nárast o 133 %.V čase prvého podávania správ 1. augusta 2018, ktoré sa týkalo prvých piatich týždňov aktuálneho hospodárskeho roka, dosiahol dovoz 360 000 ton, čo zodpovedá medziročnému nárastu o 280 %.
  • Čo sa týka celkového dovozu sóje do EÚ, podiel USA je v súčasnosti na úrovni 52 % oproti 25 % podielu dosiahnutému v rovnakom období minulého roka. Spojené štáty sa tak umiestnili pred druhým hlavným dodávateľom EÚ – Brazíliou (40 %), po ktorej nasledujú Kanada (2,3 %), Paraguaj (2,3 %) a Uruguaj (1,7 %).
Viac..  Malta pribudla na zoznam zvýšeného monitorovania Finančnej akčnej skupiny

Súvislosti

EÚ v súčasnosti ročne dováža okolo 14 miliónov ton sóje, ktorá slúži ako zdroj bielkovín na kŕmenie zvierat vrátane hydiny, ošípaných a hovädzieho dobytka, ako aj na výrobu mlieka. Vďaka konkurenčným cenám sójových bôbov z USA predstavujú tieto komodity pre európskych dovozcov a používateľov veľmi atraktívnu alternatívu krmiva.

Údaje uvedené v uverejnenej správe o obchode so sójou pochádzajú zo Strediska pre monitorovanie trhu s plodinami, ktoré Európska komisia otvorila v júli 2017 a ktoré slúži na výmenu údajov o trhu a krátkodobých trhových analýz v záujme zabezpečenia väčšej transparentnosti.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

miko

Od rozhľadňe pri Cerovej na krásny hrad Korlátko. Výlet, ktorý je krajší vďaka Bruselu

Na severnom okraji CHKO Malé Karpaty, pri obci Cerová, stojí malá, ale veľmi zaujímavá rozhľadňa. …