Zaborska
PHOTO: Kancelária AZ.

Anna Záborská: Chceme lepšie digitálne platformy

Slovenská europoslankyňa Anna Záborská tento týždeň predstavila svoj návrh stanoviska výboru ITRE (Priemysel, výskum a energetika) k novej legislatíve o digitálnych platformách. Nové nariadenie, ktoré predložila Komisia, by malo riešiť nedostatky v správaní online sprostredkovateľských služieb a vyhľadávačov voči komerčným používateľom. Ide o horizontálne nariadenie, ktoré stanoví základné pravidlá pre veľkých globálnych hráčov, ako sú Apple, Google, Amazon, Expedia a Booking.com, až po malé start-upy.

„Digitálne platformy priniesli zákazníkom množstvo benefitov a pomáhajú rozvoju podnikania a zamestnanosti. Aj na Slovensku využíva stále viac ľudí ich  služby pri vyhľadávaní a nákupe mobilných aplikácií, kníh, rôznych výrobkov, ale aj ubytovania počas dovolenky. Musíme však zabezpečiť, aby tí, ktorí cez platformy ponúkajú svoj tovar alebo služby, mohli počítať s férovými a transparentnými obchodnými podmienkami a zaobchádzaním,“ zdôraznila Anna Záborská. 

Podľa Záborskej je možné podstatu návrhu rozdeliť na dva okruhy: „Prvý okruh sa týka rôznych spôsobov každodennej interakcie platforiem a ich komerčných užívateľov. Ide o články 3 až 8 predloženého návrhu. Tieto články riešia obchodné podmienky, pozastavenie a ukončenie sprostredkovateľských služieb, pravidlá určovania poradia pri vyhľadávaní, rozdielne zaobchádzanie, prístup k údajom a obmedzenie možnosti ponúkať odlišné podmienky inými prostriedkami,“ objasnila slovenská europoslankyňa pri predstavení stanoviska vo výbore.

Viac..  Cyprus zaradil Slovensko do oranžovej kategórie štátov

Druhý okruh tém tvoria nástroje na riešenie sporov. „V článkoch 9 až 12 sa stanovujú minimálne podmienky pre vnútorné systémy platforiem na vybavovanie sťažností, posilňuje sa ich motivácia využívať inštitút mediácie a vytvára sa priestor pre kolektívnu žalobu,“ uviedla Anna Záborská.

Očakáva sa, že návrh pozície Parlamentu, ktorý vzíde z rokovaní vo výboroch, bude predložený na schválenie v pléne ešte v decembri tohto roku.

Odkazy:

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Cyprus zaradil Slovensko do oranžovej kategórie štátov

Cyprus zaradí Slovensko s platnosťou od štvrtka 13. mája medzi krajiny oranžovej kategórie. Patrí sem …