Kiska
Prezident Andrej Kiska. PHOTO: © European Union- EP.

Kiska na pôde OSN: Prestávame vnímať zločiny voči ľudskosti, znecitliveli sme

BRATISLAVA / Prezident Andrej Kiska vo štvrtok rečnil na pôde OSN. Hovoril o medzinárodných pravidlách, extrémizme ale aj o potrebe chrániť slobodu médii. Upozornil, že ani tá najväčšia alebo najsilnejšia krajina nedokáže sama riešiť najvážnejšie výzvy, ako sú klimatické zmeny, migrácia, terorizmus alebo hospodársky rast. Vyjadril sa aj ku konaniam ostatných krajín, ktoré konajú sebecky a bezohľadne.

“Ľudia sa čoraz častejšie od seba vzďaľujú namiesto toho, aby spolupracovali. Krajiny uprednostňujú sebecké, krátkozraké, bezohľadné záujmy. Namiesto posilnenia slobôd zavádzajú obmedzenia, či dokonca začínajú obchodné vojny,” uviedol to vo svojom príhovore na pôde OSN prezident Kiska. Okrem spolupráce a medzinárodných pravidlách hovoril aj o extrémizme, technologickom pokroku či o potrebe chrániť slobodu médií.

“Získať si dôveru medzi štátmi trvá roky, niekedy desaťročia. Ale stačí jedno krátkozraké rozhodnutie, aby sme vzájomnú dôveru stratili. Je povinnosťou nás politikov slúžiť občanom, a preto musíme dodržiavať pravidlá, na ktorých sme sa ako štáty spoločne dohodli. Musíme byť zodpovední v našich rozhodnutiach a musíme spolupracovať. Dnes sa zdá, akoby porušovanie pravidiel bolo znakom sily a ich dodržiavanie naopak prejavom slabosti,” povedal prezident na 73. Valnom zhromaždení OSN. Situácia na Ukrajine a v Gruzínsku je podľa neho varovným príkladom, ako bezohľadná mocenská politika nahrádza dodržiavanie pravidiel.

Svet zločiny nevníma

Kiska hovoril aj o konfliktoch vo svete a vojnách. Tvrdí, že akoby sme prestávali vnímať zločiny voči ľudskosti, akoby svet už voči utrpeniu mužov, žien a detí znecitlivel. Pripomenul, že už pred desaťročiami sme sa ako štáty dohodli, že používanie zbraní hromadného ničenia je absolútne neakceptovateľné. “Je šokujúce, ako tyranský režim v Sýrii neváha použiť chemické zbrane proti vlastným obyvateľom len preto, aby sa udržal pri moci. A pre nás Európanov je rovnako šokujúci nielen nedávny útok v britskom Salisbury, ale aj fakt, že jeho páchatelia demonštratívne popierajú fakty a zostávajú nepotrestaní,” dodal prezident.

Viac..  Nelegálna migrácia do EÚ je podľa Frontexu opäť na vzostupe

Nebezpečné je tiež šírenie extrémizmu a neznášanlivosti po celom svete. Technologický pokrok so sebou priniesol aj nové hrozby. “Kybernetický priestor nepozná hranice a šírenie dezinformácií podrýva demokracie v Európe aj za jej hranicami, pripomenul prezident Kiska s tým, že cieľom je šíriť strach, nenávisť a spochybniť naše hodnoty. Preto potrebujeme chrániť slobodu médií. Novinári sú prví, kto berie na zodpovednosť tých, ktorí pravidlá porušujú. Aj preto sú často vykresľovaní ako nepriatelia štátu alebo národa. V skutočnosti však zohrávajú kľúčovú úlohu pri ochrane slobody a demokracie. Sú našimi spojencami, nie nepriateľmi,” pokračoval prezident s tým, že najlepšou odpoveďou na bezohľadnú mocenskú politiku sú ľudskosť, solidarita a vzájomné porozumenie.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

migranti

Nelegálna migrácia do EÚ je podľa Frontexu opäť na vzostupe

Počet ľudí snažiacich sa vstúpiť do Európy bez povolenia tento rok značne vzrástol. V utorok …