Lajcak Vietnam
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák so svojim vietnamským rezortným kolegom. PHOTO: MZVaEZ SR.

Minister Lajčák dôrazne varoval Vietnam pred možnými konzekvenciami v kauze únosu

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák sa stretol v New Yorku na okraj 73. Valného zhromaždenia OSN so svojim vietnamským rezortným kolegom Phan Binh Minhom. Na stretnutí dominovala téma únosu bývalého šéfa Petrovietnam Construction Trinh Xuan Thanha z Nemecka, na čo mali vietnamské orgány podľa viacerých indícií zneužiť aj územie a vládny špeciál SR.

Minister Lajčák dôrazne odsúdil tento akt s tým, že ide o zásadné porušenie medzinárodného práva a hrubé zneužitie Schengenského systému, čo má zároveň aj negatívny dopad na slovensko-vietnamské vzťahy. Šéf slovenskej diplomacie zreteľne a kategoricky akcentoval, že doterajšie vysvetlenia vietnamskej strany k uvedeným závažným podozreniam týkajúcich sa únosu vietnamského občana cez naše územie nie sú uspokojivé a vyzval svojho rezortného partnera, aby Vietnam urýchlene objasnil všetky pochybnosti, ktoré sú nevyhnutné na obnovenie dôvery vo vzájomných bilaterálnych vzťahoch.

„Ak naďalej trváte na tom, že ste nezneužili našu pohostinnosť a váš unesený občan sa nenachádzal na palube slovenského vládneho špeciálu, potom žiadam od vás nespochybniteľné vysvetlenie toho, ako ste ho dopravili z Nemecka do Vietnamu. Akékoľvek zavádzanie z vašej strany bude mať konzekvencie v našich dvojstranných vzťahoch a sme pripravení prijať aj reštriktívne kroky na pôde Európskej únie,“ formuloval jednoznačne svoju požiadavku minister Lajčák svojmu vietnamskému rezortnému kolegovi.

Viac..  Cyprus zaradil Slovensko do oranžovej kategórie štátov

Zároveň zdôraznil, že vierohodné vysvetlenie vietnamskej strany, vrátane dôkazov požadujeme neodkladne. Phan Binh Minh prisľúbil tlmočiť toto stanovisko vedeniu krajiny.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

dovolenka

Nemci môžu vycestovať na dovolenky, pri zhoršení situácie ale vláda nezorganizuje repatriáciu

Obyvatelia Nemecka môžu v tomto roku vycestovať na letné dovolenky, ale vláda nebude organizovať ich …