Sefcovic
Eurokomisár Maroš Šefčovič. PHOTO: © European Union.

Maroš Šefčovič – Výroky niektorých politikov ohrozujú najdôležitejšiu dividendu, ktorú priniesla EÚ – mier

Jean Claude Juncker nedávno vystúpil pred europoslancov so svojím štvrtým a posledným prejavom, v ktorom zhodnotil stav Európskej únie a načrtol svoje plány, ktoré chce uskutočniť do konca funkčného obdobia. K jeho prejavu sa vyjadril aj podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič, ktorý nedávno ohlásil svoju kandidatúru na Junckerovo miesto.

Ako hodnotíte prejav Jeana Clauda Junckera k stavu Európskej únie?

Myslím, že v prejave zazneli dve dôležité roviny. Prvou bolo pripomenutie, že nás budúci rok čakajú veľmi dôležité voľby do Európskeho parlamentu, ktoré rozhodnú o tom, ako bude Európa vyzerať v nadchádzajúcich desaťročiach. Druhou rovinou bolo poukázanie na tie oblasti, kde musíme dosiahnuť, aby bola Európska únia oveľa akcieschopnejšia ako doteraz. V prvej oblasti som ocenil pripomenutie všetkého, čo sa nám za posledné roky podarilo dosiahnuť. Konečne sme sa dostali z hlbokej ekonomickej krízy, ktorá tu dominovala takmer 10 rokov. Podarilo sa nám vytvoriť 12 miliónov pracovných miest, podarilo sa do ekonomiky naliať 400 miliárd eur a tento systém chceme využívať aj naďalej. Žiadna krajina EÚ nie je dostatočne veľká na to, aby mohla zohrávať úlohu globálneho aktéra a môžeme to dosiahnuť jedine spoločne ako Európania. Na záver oceňujem apel, ktorý je platný aj pre Slovensko, aby sme si nenechali zdravé vlastenectvo ukradnúť tými, ktorí propagujú nezdravý nacionalizmus, extrémizmus a xenofóbiu. Keď počúvam niektorých politikov v súčasnosti, mám pocit, že tie výroky ohrozujú najdôležitejšiu dividendu, ktorú nám európska spolupráca priniesla, a to je mier v Európe.

V čom sa má Európska únia v budúcnosti zamerať?

Oblasti, kde musíme konať rýchlejšie sú otázky zahraničnej politiky, oblasť obchodu. V oblasti daní sú sektory, kde sa často nevieme pohnúť dopredu práve preto, že sa rozhodujeme jednomyseľnosťou. Špecifický národný záujem, vnútropolitická kríza či voľby nás brzdia v tom, aby sme mohli prijať rozhodnutie, a to na rýchlo pohybujúcej sa globálnej šachovnici bude Európu spomaľovať a oslabovať. Dúfam, že sa nám v Európskej únii podarí článok Lisabonskej zmluvy, ktorý ustanovuje prechod z jednomyseľného hlasovania do hlasovania kvalifikovanou väčšinou.

Viac..  Peter Pollák o Medzinárodnom dni Rómov: V minulosti chýbala politická vôľa na riešenie rómskej otázky

V prejave sa spomínala aj väčšia spolupráca a partnerstvo s Afrikou. Ako to je vnímané?

Afrika je pre Európu mimoriadne dôležitým kontinentom. Prebieha tam demografická revolúcia a očakáva sa, že za pár rokov tam budú žiť 2,5 miliardy ľudí. Keď sa pozrieme na prieskumy mienky medzi mladými ľuďmi, len málo z nich si vie predstaviť prežiť svoj život v Afrike a majákom kvality života pre mnohých z nich je práve Európska únia. Musíme si to uvedomiť a snažiť sa pristupovať k Afrike ako ku kontinentu, s ktorým potrebujeme nadviazať nové partnerstvá, aby sme zmenili charakter rozvojovej pomoci. Mali by sme investovať do Afriky a do africkej ekonomiky tak, aby sme tam vytvárali pracovné príležitosti. Mali by sme zvyšovať životnú úroveň, aby sme vytvárali motiváciu pre mladých ľudí zostať v Afrike a pomôcť svojmu kontinentu.

Ohlásili ste kandidatúru na post predsedu Európskej komisie. Na čo by ste sa chceli zamerať?

Myslím si, že väčšia prítomnosť predstaviteľov zo strednej a východnej Európy, by do diskusií vniesla zvýraznenie momentov ako rýchlejšie znižovať rozdiely medzi západnými a východnými krajinami, ako sa lepšie počúvať, aby sme si lepšie rozumeli a ako zabrániť tomu, aby nenastalo nové delenie medzi východom a západom, alebo severom a juhom v Európskej únii. Tým, že sa nám podarí rýchlejšie stierať rozdiely v životnej úrovni, mnohé z problémov, ktoré sme riešili v uplynulom období, by sa riešili oveľa jednoduchšie.

Na otázky spravodajského portálu EuropskeNoviny.sk odpovedal podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič.

O vik

Avatar

Odporúčame pozrieť

Brusel si predvolal ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ osem predstaviteľov únie

Európska únia si predvolala ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ …