Domov / ĽUDIA / Europarlament spustil iniciatívu, ktorou chce zvýšiť účasť v európskych voľbách
Tentoraz idem volit
PHOTO: © European Union-EP.

Europarlament spustil iniciatívu, ktorou chce zvýšiť účasť v európskych voľbách

Európsky parlament spustil iniciatívu This time I am voting/Tentoraz idem voliť, do ktorej sa môžu zapájať dobrovoľníci z celej Európskej únie. Rozbehla sa začiatkom leta a dnes je v nej zapísaných takmer  68 000 ľudí z celej Európy. Slovensku zatiaľ patrí v európskom rebríčku 7.miesto s 3046 dobrovoľníkmi. Tí naši patria medzi najaktívnejších v celej Európe. Dvaja z nich už boli aj v Štrasburgu, keďže sa im podarilo umiestniť v prvej desiatke tých, ktorí pre iniciatívu získali najviac  prihlášok. Najaktívnejší Slovák- Šimon Podešva- zapojil do iniciatívy až 139 ďalších ľudí.

Riaditeľ Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku Robert Hajšel uviedol:Na rozdiel od predchádzajúcich volieb máme k dispozícii iniciatívu „Tentoraz idem voliť“, ktorá nám umožní priamo osloviť ľudí a povzbudiť ich vzájomnú komunikáciu a angažovanosť v eurovoľbách. Cieľom nie je odporúčať, koho majú ľudia voliť: ide o podporu samotného aktu voľby.“

Európania čelia mnohým výzvam, od migrácie po zmenu klímy, od nezamestnanosti                          mladých ľudí po ochranu osobných údajov. Referendum o Brexite zároveň ukázalo, že EÚ nie je nespochybniteľný projekt. A hoci väčšina z nás považuje demokraciu za samozrejmosť, zdá sa, že je stále viac ohrozená, a to vo svojom myšlienkovom základe, ako aj v praxi.

Viac..  F. Ružička: Dezinformácie sa stali súčasťou denného života a reálnou hrozbou

Preto začal Európsky parlament budovať komunitu priaznivcov, ktorí by pomohli podporiť vyššiu účasť na európskych voľbách.  Iniciatívu plánuje podporiť aj prostredníctvom vplyvných ľudí/influencerov, ktorí dokážu osloviť mladú generáciu, aby sa postavila za európske myšlienky. Do iniciatívy „Tentoraz idem voliť“ sa dnes symbolicky zaregistroval aj známy moderátor Matej „SAJFA“ Cifra.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

zahranicny obchod

Prebytok zahraničného obchodu Slovenska za dva mesiace dosiahol takmer 600 mil. eur

BRATISLAVA – Zahraničnému obchodu Slovenska sa v úvode tohto roka darilo. Prebytok obchodnej bilancie totiž …