Domov / POLITIKA / KDH: Vláda chce opäť míňať hlavne pre seba
STefanec
Europoslanec Ivan Štefanec. PHOTO: Kancelária IŠ.

KDH: Vláda chce opäť míňať hlavne pre seba

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) kritizuje návrh štátneho rozpočtu na rok 2019 v ktorom vláda opäť posúva vyrovnané hospodárenie a namiesto orientácie na pomoc ľuďom a budúcnosť Slovenska míňa peniaze hlavne na seba. Podľa europoslanca a člena Predsedníctva KDH Ivana Štefanca je návrh rozpočtu ukážkou toho, že strana Smer jednoducho nevie šetriť, pretože výdavky štátu za jeho vlád  stúpajú najrýchlejšie v EÚ. Podľa Štefanca je to najokatejšie na neustálom raste rezerv vlády, ktoré majú pre budúci rok narásť oproti očakávanej skutočnosti tohto roku o neuveriteľných 940 miliónov eur. „Je evidentné, že vláda si takúto obrovskú sumu odložila na predvolebné kupovanie si voličov a ďalšie nezmyselné rozdávanie svojim priaznivcom. Pritom sú tu mnohé oblasti, kde peniaze odoberá a ochudobňuje a ohrozuje tak občanov. Ide hlavne o podporu bývania pre mladé rodiny, ktoré vláda významne obmedzila a tiež o cestnú a železničnú infraštruktúru, kde výdavky neustále klesajú, hoci práve túto oblasť prezentuje ako svoju prioritu,“ upozorňuje Štefanec.

Kritizuje tiež, že v čase vysokého výberu daní a rekordných príjmov štátu sa nepripravujú opatrenia na horšie časy, ale zavádzajú sa ďalšie nesystémové dávky. „Najväčším nezmyslom je takzvaný osobitný odvod pre reťazce, ktorý oberie priemernú päťčlennú slovenskú rodinu o viac ako 100 eur ročne a pozitívny dopad nebude žiaden. Nepochopiteľný je tiež neustály nárast počtu úradníkov. Na budúci rok to bude až o 6500 viac. Slovensko má tretí najväčší počet úradníkov na sto obyvateľov v Európskej únii. Žiaľ, kvalita služieb občanovi tomu nezodpovedá.“

Podľa Štefanca by zodpovedná vláda mala investovať najmä do školstva, infraštruktúry a inovácií. Ďalší člen predsedníctva KDH Andrej Klapica dodáva, že Slovensko bude o niekoľko rokov čeliť úplne iným výzvam ako dnes a my sa na to už teraz musíme pripravovať. „Ak budeme v inováciách stagnovať, naša konkurencieschopnosť bude neustále klesať. Bohužiaľ, vlády s účasťou strany Smer-SD namiesto toho, aby talentovaným vedcom vytvárali kvalitné podmienky, tak ich systematicky zo Slovenska vyháňajú. Negatívnymi dopadmi takejto politiky budeme trpieť ešte veľmi dlho,“ dodáva Klapica.

Viac..  Prírodné požiare zničili minulý rok takmer 178 000 hektárov lesov a pozemkov v EÚ

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Benova

Monika Beňová: Deti musia byť chránené pred všetkými formami násilia a vykorisťovania

Zabezpečenie práv detí musí byť základným princípom politík Európskej únie. Ide o zaistenie dodržiavania záujmov tých …