EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ĽUDIA / Jana Žitňanská: Palčekovia reprezentovali Slovensko na prvej konferencii ľudí nízkeho vzrastu v Európskom parlamente
palcekovia
PHOTO: Kancelária JŽ.

Jana Žitňanská: Palčekovia reprezentovali Slovensko na prvej konferencii ľudí nízkeho vzrastu v Európskom parlamente

9. októbra sa na pôde Európskeho parlamentu stretli zástupcovia organizácií ľudí trpiacich Achondropláziou – najtypickejšou príčinou dwarfizmu (trpasličieho vzrastu), aby s europoslancami, Európskou komisiou a združeniami zastupujúcimi ľudí so zdravotným postihnutím prediskutovali svoju situáciu v členských krajinách. Podujatie pripravili europoslanci Jana Žitňanská (NOVA, EKR), Marek Plura (EPP) a Peter Kouroumbashev (SD).

S Achondropláziou sa podľa štatistík narodí približne 1 z 15 000 bábätiek. Bariéry, ktoré ho v živote čakajú sa netýkajú len urbanizmu, využívania dopravy, či oblečenia. Ako na konferencii uviedol Juraj Polák, predseda občianskeho združenia Palček, najťažšou prekážkou je pre ľudí nízkeho vzrastu často spoločnosť a medziľudské vzťahy. Europoslankyňa Jana Žitňanská vysvetľuje: „Nájsť lekára, ktorý pozná špecifiká ľudí nízkeho vzrastu, nájsť školu, ktorá dokáže prijať takéto dieťa, nebyť zamietnutý na pracovnom pohovore len kvôli “inému” výzoru. A najmä nebyť terčom divných pohľadov či posmeškov. To sú tie najväčšie výzvy, ktorým títo ľudia čelia.” Dodáva, že práve diskriminácia na viacerých úrovniach vedie často k chudobe a k sociálnej izolácii. „Je pritom tak veľa povolaní v ktorých by sa mohli uplatniť, len by mali dostať príležitosť,” uzatvára europoslankyňa. 

Zástupcovia organizácií zo Slovenska, Poľska, Bulharska, Holandska a Francúzska vyjadrili nádej  na intenzívnejšiu medzinárodnú spoluprácu. Vytvorenie európskej siete podporili aj prítomní europoslanci a ďalšie združenia. Práve spolupráca a osveta je cesta, ktorá by uľahčila život ďalším generáciám Palčekov.

Viac..  Európskej únii veríme, no jej výhody si neuvedomujeme, vyplýva z prieskumu

O dac

Odporúčame pozrieť

europsky parlament

Sme rodina Borisa Kollára, ako aj Progresívne Slovensko spoločne so stranou Spolu, dnes zverejnili kandidátov do eurovolieb

Lídrom kandidátky hnutia Sme rodina do májových eurovolieb bude poslanec NR SR Peter Pčolinský. Z …