sacharovova cena
PHOTO: © European Union-EP.

Európsky parlament oznámil tohtoročných finalistov Sacharovovej ceny

Do finále Sacharovovej ceny sa tento rok dostali ukrajinský režisér Oleg Sencov, 11 organizácii, ktoré zachraňujú migrantov v Stredozemnom mori a marocký aktivista Násir Zifzáfí.

Tohtoročných finalistov Sacharovovej ceny vybral zahraničný výbor EP spoločne výborom pre rozvoj. O tom, kto cenu nakoniec získa, rozhodne 25. októbra politické vedenie parlamentu.

Do užšieho výberu sa dostali:

Oleg Sencov, ukrajinský režisér a odporca ruskej anexie Krymu. Moskovský vojenský súd ho v auguste 2015 odsúdil na dvadsať rokov väzenia za údajné plánovanie teroristických úrokov. Proti jeho uväzneniu protestujú nielen mimovládne organizácie, ale kritika Kremľa zaznela aj z EÚ. Sencov na protest v ruskom väzení držal od 14. mája hladovku. Domáhal sa tak oslobodenia „všetkých ukrajinských politických väzňov“ z ruských väzníc. Ukončil ju 6. októbra, nakoľko mu podľa jeho advokáta hrozila nútená výživa.

Jedenásť mimovládnych organizácií pôsobiacich v Stredozemnom mori, kde od roku 2015 organizujú humanitárne akcie na záchranu utečencov a migrantov. Ide o nasledovné organizácie: Lekári bez hraníc (Médecins Sans Frontières International), Boat Refugee Foundation, Jugend Rettet, Lifeline Rescue Boat, MOAS, Proactiva Open Arms, PROEM-AID, Save the Children, Sea Eye, Sea Watch a SOS Mediterranée.

Násir Zifzáfí, vodca masových protestov hnutia Hirak v Maroku. Zifzáfí organizoval demonštrácie proti korupcii, represiám a zneužívaniu moci. V máji 2017 ho tamojšie úrady zatkli a odsúdili na dvadsať rokov väzenia za údajné sprisahanie a podrývanie štátnej bezpečnosti. Ďalší odsúdení členovia hnutia Hirak boli tento rok v auguste na základe milosti od kráľa Mohameda IV z väzenia prepustení. Zifzáfí je však stále uväznený. Od konca augusta drží protestnú hladovku.

Viac..  Cena Daphne Caruanovej Galiziovej za žurnalistiku: Výzva na podávanie nominácií

Kedy sa dozvieme meno lauráta?

O tom, kto sa stane laureátom Sacharovovej ceny, rozhodne tzv. Konferencia predsedov v zložení predsedu parlamentu a predsedov politických frakcií. Víťaz dostane aj finančnú podporu vo výške 50 tisíc eur. Slávnostné odovzdávanie sa uskutoční 12. decembra na pôde Európskeho parlamentu v Štrasburgu počas plenárneho zasadania.

História cena

Cena za slobodu myslenia nesie meno niekdajšieho sovietskeho fyzika a disidenta Andreja Sacharova. Európsky parlament ju udeľuje už od roku 1988 jednotlivcom alebo organizáciám, ktorý obhajujú ľudské práva a slobody, tento rok bude udelená už po tridsiaty krát. Vlani ju dostala demokratická opozícia vo Venezuele.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

I. Štefanec: Prezident Zelenskyj si zaslúži najvyššie ocenenie

Europoslanec a vedúci slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivan Štefanec (KDH) navrhol na udelenie …