EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Nečakané stretnutie vyjednávačov. Dohoda o brexite stále nepadla
Barnier
Hlavný vyjednávač EÚ Michel Barnier. PHOTO: © European Union.

Nečakané stretnutie vyjednávačov. Dohoda o brexite stále nepadla

BRUSEL / Najskôr sa v Bruseli nečakane stretli vyjednávači o brexite a už o pár hodín vyšla správa, že sa konečne aj dohodli. Zverejnil ju server “Politiko” s odvolaním sa na tri diplomatické zdroje. Radosť však bola predčasná. Táto informácia nakoniec nebola pravdivá.

Hlavný vyjednávač EÚ Michel Barnier neskôr na twitteri potvrdil, že napriek intenzívnemu úsiliu sa stále nedohodli. Hlavným sporným bodom je fungovanie colného režimu na hranici medzi Írskom a Severným Írskom. Posun sa očakáva o niekoľko dní počas summitu šéfov vlád, ktorý predseda Európskej rady označil za okamih pravdy pre brexitové rokovania.

Junker v rozhovore, s ktorými prišli rakúske médiá povedal: “Ak dohoda nebude hotová do konca októbra, tak to dokončíme v novembri.”  Na otázku, či je ešte vôbec možné, aby Británia z EÚ neodišla, odpovedal vyhýbavo. “To je na uvážení britského parlamentu a britskej vlády. Do vnútorných vecí britského kabinetu sa nechcem miešať,” povedal Juncker.

Viac..  Monika Smolková: Členské štáty musia garantovať dostupnosť vody každej skupine obyvateľstva

Briti schválili odchod svojej krajiny tesnou väčšinou v referende v júni 2016, z EÚ by mala podľa predbežných plánov Británia odísť v marci budúceho roka. Dohodu by ale Briti s EÚ mali dosiahnuť čo najskôr, pretože ju musia ratifikovať jednotlivé členské štáty Európskej únie.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

obnovitelna energia

Do roku 2030 by sme mali mať v EÚ aspoň 32% obnoviteľnej energie

Európsky parlament sa chystá hlasovať o nových európskych cieľoch, ktoré by mali zvýšiť energetickú účinnosti …