Domov / EKO/ENVIRO / Európu a svet ničia hurikány aj tajfúny. Extrémy počasia budú pokračovať
hurikan
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Európu a svet ničia hurikány aj tajfúny. Extrémy počasia budú pokračovať

BRATISLAVA / Za posledný mesiac svet zažil celú sériu hurikánov a tajfúnov. Posledné dva zasiahli výnimočne aj krajiny Európy na pobreží Atlantiku. Tornádo sa nečakane objavilo dokonca aj na východnom Slovensku. Či máme očakávať takéto pohromy častejšie – tak na tom sa experti zhodnúť nevedia. Zhodujú sa však v tom, že extrémy počasia budú pokračovať.

Svet zasiahla séria celá séria tajfúnov a hurikánov – Florence, Mangkhut, Trami, Michael, Callum, alebo Leslie. Európanov však prekvapil práve hurikán Leslie, ktorý počas víkendu zasiahol juhozápadné krajiny Európy, a Slovákov zas tornádo vo východoslovenskej dedinke Lekárovce. Podľa Petra Jurčoviča však nejde o úplne výnimočné javy. A podobne ani hurikán v Európe nie je výnimkou.

Dokonca sa nedá vraj hovoriť ani o tom, že by boli ničivejšie. Najväčším cyklónom bol tajfún. “Volal sa Typ bol v októbri v roku 1979. Jeho rozmery boli tak veľké, že keby sme ho presunuli nad USA, tak pokryje celé USA,” povedal meteorológ Peter Jurčovič.

Viac..  Slovensko môže rekonštruovať verejné budovy bez vplyvu na verejný dlh ako jedno z prvých v EÚ

Pokiaľ ide o rýchlosť vetra, najrýchlejší cyklón presiahol 300 kilometrov za hodinu. “V Tatrách keď padali stromy tak to bolo niečo nad 200 kilometrov,” pokračoval Jurčovič. S extrémnym počasím sa určite budeme stretávať aj naďalej. Otázka je, v akej sile a intenzite sa budú prejavovať. Niektorí odborníci hovoria o tom, že môžeme čoskoro očakávať cyklóny s rýchlosťou, na aké doteraz nemáme ani stupnicu a bolo by dobré ju rozšíriť. Tá terajšia má 5 stupňov a končí nad 300 km za hodinu.

Častejšie sa zrejme bude stretávať s hurikánmi aj západná Európa. “Pribúdajú tie extrémy, treba s tým rátať aj v budúcnosti. A to nejde len o pobrežie ale aj o stred Európy,” dodal Jurčovič.

A nemusia to byť vraj iba veterné smršte či tornáda. V každom prípade v porovnaní s prímorskými krajinami a svetom si tu žijeme stále v relatívnom bezpečí.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

policia

Polícia zadržala skupinu ľudí, ktorá mala v Európe obchodovať so zvieratami

MÁLAGA/BRATISLAVA / Španielska polícia zaistila okolo 200 zvierat – vtákov, plazov a cicavcov, s ktorými obchodovala …