Domov / BEZPEČNOSTNÁ POLITIKA / Krajiny V4 sa zhodli. Ochrana hraníc Schengenu bude silnejšia
schengen
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Krajiny V4 sa zhodli. Ochrana hraníc Schengenu bude silnejšia

BRATISLAVA / Vyšehradská štvorka víta iniciatívu Európskej komisie vedúcu k posilneniu možností Frontexu pri ochrane vonkajšej hranice Schengenu. Úloha európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž by však mala byť podľa ministerky vnútra Denisy Sakovej len podporná, pričom treba jasne zadefinovať úlohy a kompetencie agentúry.

Zhodli sa na tom zástupcovia V4 počas utorňajšieho rokovania v Bratislave. Pokiaľ ide o západný Balkán a ochranu hraníc pred migráciou, pod vedením Slovenska vznikla pracovná skupina, ktorej úlohou je vypracovať takzvaný akčný plán. Európska komisia navrhla aj navýšenie zamestnancov Frontexu z aktuálnych 315 na 10 tisíc pracovníkov. Malo by ísť o expertov zo všetkých krajín únie. “Pracovná skupina sa vlastne skladá z expertov krajín V4, a má práve za úlohu ešte pred ministerskými konferenciami pripraviť materiály pre ministrov na expertnej úrovni – napríklad aj v tom, akým spôsobom efektívne vysielať policajtov a techniku do krajín západného Balkánu,” povedal Ladislav Csémi, riaditeľ úradu hraničnej a cudzineckej polície, vedúci pracovnej skupiny.

Viac..  EÚ pracuje na nových pravidlách odstraňovania teroristického obsahu v online prostredí

“Navýšiť zamestnancov Frontexu na 10 tisíc môže byť veľa , ale v danej situácii aj málo. Navrhujem počkať si na výsledky plánu a určiť ich počet až v danom čase,” vysvetlil maďarský minister vnútra Sándor Pintér.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Benova

Monika Beňová: Junckerova Komisia mohla v zahraničnej politike dosiahnuť viac

Poslanci Európskeho parlamentu sa budú na dnešnom plenárnom zasadnutí zaoberať aj hodnotením päť ročného pôsobenia …