schengen
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Krajiny V4 sa zhodli. Ochrana hraníc Schengenu bude silnejšia

BRATISLAVA / Vyšehradská štvorka víta iniciatívu Európskej komisie vedúcu k posilneniu možností Frontexu pri ochrane vonkajšej hranice Schengenu. Úloha európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž by však mala byť podľa ministerky vnútra Denisy Sakovej len podporná, pričom treba jasne zadefinovať úlohy a kompetencie agentúry.

Zhodli sa na tom zástupcovia V4 počas utorňajšieho rokovania v Bratislave. Pokiaľ ide o západný Balkán a ochranu hraníc pred migráciou, pod vedením Slovenska vznikla pracovná skupina, ktorej úlohou je vypracovať takzvaný akčný plán. Európska komisia navrhla aj navýšenie zamestnancov Frontexu z aktuálnych 315 na 10 tisíc pracovníkov. Malo by ísť o expertov zo všetkých krajín únie. “Pracovná skupina sa vlastne skladá z expertov krajín V4, a má práve za úlohu ešte pred ministerskými konferenciami pripraviť materiály pre ministrov na expertnej úrovni – napríklad aj v tom, akým spôsobom efektívne vysielať policajtov a techniku do krajín západného Balkánu,” povedal Ladislav Csémi, riaditeľ úradu hraničnej a cudzineckej polície, vedúci pracovnej skupiny.

Viac..  Miriam Lexmann: Kuba si zaslúži zvýšenú pozornosť zo strany Európskej únie aj Slovenska

“Navýšiť zamestnancov Frontexu na 10 tisíc môže byť veľa , ale v danej situácii aj málo. Navrhujem počkať si na výsledky plánu a určiť ich počet až v danom čase,” vysvetlil maďarský minister vnútra Sándor Pintér.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

miko

Od rozhľadňe pri Cerovej na krásny hrad Korlátko. Výlet, ktorý je krajší vďaka Bruselu

Na severnom okraji CHKO Malé Karpaty, pri obci Cerová, stojí malá, ale veľmi zaujímavá rozhľadňa. …