plast
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

EÚ bojuje proti znečisťovaniu morí a oceánov, ktoré sú zamorené plastami

Európska únia sprísňuje svoju legislatívu o plastoch, budúci týždeň bude o nej hlasovať parlamentné plénum. Pozrite si naše infografiky a typoch a množstve plastového odpadu v oceánoch.

Bude v oceánoch viac plastov ako rýb?

Jednorazových plastov používame čoraz viac a viac. A je to vidieť v oceánoch a na plážach po celom svete. Existujú odhady, ktoré hovoria, že budeme pokračovať dnešným tempom, do roku 2050 bude v oceánoch plávať viac plastového odpadu ako rýb. 10. októbra schválil výbor EP pre životné prostredie novú legislatívu, ktorá sa zameriava na plastové výrobky, ktoré sa najviac povaľujú na európskych plážach a na stratený rybársky výstroj. Dokopy tieto plasty tvoria okolo 70% morského odpadu.

Plasty v moriach ohrozujú zvieratá aj ľudí

Plasty v oceánoch nie sú problémom len kvôli znečisteným plážam, ale hlavne kvôli ničivému vplyvu na morskú faunu. Do väčších kusov odpadu sa zvieratá zamotávajú a tie menšie si mýlia s potravou. Požitie plastov ich môže buď priamo zabiť, alebo sa im môžu do tela uvoľniť toxické látky. Plasty a chemikálie z nich tak nakoniec konzumujeme aj my. Tento odpad má okrem toho aj veľmi negatívny ekonomický vplyv na ľudí, ktorý sa živia rybolovom.

Len päť percent plastových obalov sa znovu využije, zvyšok sa vyhodí. Ich viacnásobné využívanie by pritom bolo výhodné aj pre výrobcov.

Koniec niektorých plastov na jedno použitie

Európska komisia preto vypracovala návrh, ktorého cieľom je regulovať najrozšírenejší odpad v oceánoch, predovšetkým plastové príbory, fľaše, cigaretové ohorky alebo tampóny na čistenie uší. Niektoré plasty na jedno použitie komisia navrhuje úplne zakázať. Ide napríklad o plastové príbory, taniere, tyčinky na miešanie nápojov, slamky alebo paličky na balóny. Zákaz sa týka tých výrobkov, pre ktoré sú dostupné aj alternatívy z iných materiálov.

Viac..  Európska zelená dohoda: Zosúladenie hospodárstva a spoločnosti EÚ s klimatickými cieľmi

Návrh už podporili poslanci z výboru pre životné prostredie. Do zoznamu plastov, ktoré by sa mali do roku 2021 zakázať, pridali plastové sáčky a tenké igelitky, výrobky z oxo-rozložiteľných plastov či polystyrénové boxy na jedlo z rýchleho občerstvenia. Zmeniť by sa malo aj nakladanie s plastovými fľašami. Cieľom je, aby sa do roku 2025 zálohovalo a recyklovalo 90 % nápojových fliaš.

Zodpovednosť výrobcov

Pre výrobcov produktov, ako sú obaly, cigaretové filtre alebo navlhčené obrúsky chcú poslanci zaviesť povinnosť podieľať sa na nákladoch na ich likvidáciu. Zodpovednosť by mali niesť aj výrobcovia rybárskeho výstroja, ktorý predstavuje až 27% všetkého morského odpadu. Aj spotrebitelia by mali vedieť, ktoré výrobky sa ťažko likvidujú. Preto poslanci odporúčajú, aby boli na hygienických vložkách, navlhčených vreckovkách a balónoch vysvetľujúce informácie.

„Európa má na svedomí len malú časť odpadu vo svetových oceánoch. No aj napriek tomu by mala zohrávať kľúčovú úlohu pri hľadaní globálneho riešenia, ako je to aj v boji proti zmenám klímy,“ hovorí spravodajkyňa návrhu, belgická liberálna poslankyňa Frédérique Ries. Dodáva, že členské štáty si môžu samé vybrať spôsoby na obmedzenie plastového odpadu.

O stanovisku výboru bude plénum rokovať v pondelok 22. októbra večer, hlasovať sa o ňom bude v stredu 24. októbra napoludnie.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

V únii je už proti koronavírusu plne zaočkovaná viac ako polovica dospelých

Proti koronavírusu je už plne zaočkovaných 200 miliónov Európanov, teda viac ako polovica dospelej populácie …