May, Juncker
Britská premiérka Theresa May a predseda EK Jean-Claude Juncker. PHOTO: © European Union.

Dohoda o brexite ide do finále. May hovorí o úspešnosti 95 percent

LONDÝN / Britská premiérka Theresa May vyhlásila, že dohoda o brexite je hotová na 95 percent. Následujúce týždne by tak dohoda o odchode Británie z EÚ mohla byť už známa. Otázku ohľadom írskych hraníc ale premiérka stále odmieta.

“Deväťdesiatpäť percent dohody o vystúpení, vrátane ich protokolov, je teraz už dohodnutých,” vyjadrila sa Theresa May pre agentúru Reuters. Podľa jej slov dosiahla dohodu aj so Španielskom, Gibraltárom a Cyprom o britskej vojenskej základni.

Návrh Európskej únie ohľadom írskej hranice May odmieta. Už minulý týždeň sa vyjadrila, že ho prijať nemôže. Znamenalo by to totiž colnú hranicu v Írskom mori a rozbilo by to integritu Spojeného kráľovstva. “Verím, že by na takýto návrh nepristúpil ani žiadny iný britský premiér,” prehlásila.

Práve pri riešení colného režimu na hranici medzi Írskom a Severným Írskom sa rozhovory EÚ s Londýnom zastavili. Predstavitelia krajín sa nedohodli ani počas minulotýždňového samitu. Británia má pritom európsky blok opustiť už o 5 mesiacov, no dohoda ani po roku zatiaľ nie je sto percentá.

Viac..  Matovič nahradí Hegera pri zastupovaní SR v medzinárodných inštitúciách

V sobotu proti brexitovej dohode demonštrovali v Londýne tisícky ľudí, ktorí chcú, aby vláda usporiadala o dohode odchodu z EÚ referendum. Na protest podľa organizátorov dorazilo okolo 670 tisíc ľudí.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Brusel si predvolal ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ osem predstaviteľov únie

Európska únia si predvolala ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ …