europsky parlament
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

PREHĽAD: Toto je program europarlamentu, riešiť bude najmä plastový odpad a pitnú vodu

Počas blížiaceho sa plenárneho zasadnutia budú poslanci hlasovať o redukcii plastového odpadu v moriach a oceánoch, kvalite pitnej vody a bezpečnosti našich údajov na Facebooku. 

V stredu je na pláne hlasovanie o nových opatreniach, ktoré by mali znížiť množstvo plastového odpadu, ktorý znečisťuje moria a oceány. Niektoré jednorazové plastové výrobky, pre ktoré už existujú neplastové varianty, ako napríklad taniere, slamky a príbory, by mali byť postupne zakázané.

V utorok sa bude hlasovať o nových požiadavkách na kvalitu pitnej vody. Tvorcovia legislatívneho návrhu chcú znížiť výskyt znečisťujúcich látok a nabádať ľudí k tomu, aby pili viac vody z vodovodu, čím by sa podstatne znížila spotreba plastových fliaš.

Po škandále Cambridge Analytica, počas ktorého vyšli na svetlo informácie o neopatrnom zaobchádzaní s údajmi o miliónoch užívateľov Facebooku, budú poslanci hlasovať o uznesení, kde žiadajú prešetriť, ako firma rešpektuje európske pravidlá o ochrane údajov.

V stredu budú poslanci hlasovať o parlamentnom stanovisku ohľadne európskeho rozpočtu na rok 2019. Parlament tu chce vyčleniť viac prostriedkov na podporu mladých ľudí, výskum a infraštruktúru.

V ten istý deň sa bude hlasovať o posilnení a zefektívnení schengenského informačného systému. Cieľom nových pravidiel je zlepšiť výmenu informácií medzi štátnymi orgánmi v záujme boj proti terorizmu, medzinárodnej trestnej činnosti a nelegálnej migrácii.

Systém vyberania diaľničných poplatkov by sa mal zmeniť, aby lepšie odrážal reálne využívanie ciest a znečistenie ovzdušia. Diaľničné známky platné na určité časové obdobie by tak mali nahradiť poplatky vyratúvané na základe prejdenej vzdialenosti. Hlasovať sa o tom bude vo štvrtok.

Viac..  Europarlament schválil výskumný program Horizont Európa na roky 2021-2027

V ten istý deň je na rade aj hlasovanie o antibiotikách v poľnohospodárstve. Nová legislatíva žiada znížiť podávanie antibiotík hospodárskym zvieratám, aby sa liekom odolné baktérie nedostávali do našej stravy.

V utorok pred poslancami v pléne vystúpi rumunský prezident Klaus Iohanis, ktorý s nimi bude diskutovať o budúcnosti Európy. Deň na to príde do parlamentu predseda Európskej rady Donald Tusk, s ktorým sa bude rokovať o migrácii, bezpečnosti a záveroch európskeho summitu o brexite.

Tento týždeň sa dozvieme aj to, ktorý film získa od parlamentu Filmovú cenu LUX 2018. Víťaza vo štvrtok vyhlási predseda Antonio Tajani.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Brusel si predvolal ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ osem predstaviteľov únie

Európska únia si predvolala ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ …