Domov / POLITIKA / Slováci marihuanu fajčiť nesmú, investovať do nej ale môžu
marihuana
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Slováci marihuanu fajčiť nesmú, investovať do nej ale môžu

BRATISLAVA / Marihuana sa stáva novým hitom a to nie medzi tínedžermi, ale medzi investormi. Hodnoty firiem, zaoberajúcich sa týmto odvetvím rastú a kanabis sa stáva hitom ako bol napríklad bitcoin. Pomáhajú tomu samozrejme krajiny, v ktorých sa postupne uvoľňujú postihy za užívanie tejto rastliny. Ako prvou z vyspelých krajín G7 je Kanada. Tá zlegalizovala aj rekreačné používanie marihuany.

V Kanade sa netešia len užívatelia, ale aj lační investori. Podľa odhadov by do roku 2020 totiž mohli tržby z kanabisového biznisu dosiahnuť cez 6 miliárd dolárov. Nové rozvíjajúce sa odvetvie láka.

Kanadské spoločnosti sa pripravujú zvyšovaním produkčných kapacít, aby nasýtili zvýšený spotrebiteľský záujem. A investori vo veľkom nakupujú akcie týchto spoločností, hovorí Jakub Rosa, analytik Across Private Investments.

Na Slovensku je užívanie marihuany trestné a akékoľvek pokusy o jej dekriminalizáciu stroskotali.

Investovať do firiem venujúcich sa tomuto biznisu a skúsiť tak investorské šťastie však zakázané nie je.

K tomu netreba veľa, stačí účet u online brokera, ktorý umožňuje nákup takýchto akcií. Alebo investor môže investovať prostredníctvom takzvaného indexového fondu, vysvetľuje Jakub Rosa.

Viac..  Pripravte sa na novinky vo svete platieb. Použitie karty bude bezpečnejšie

Firmy sú obchodované na verejných trhoch alebo burzách predovšetkým v Spojených štátoch, hovorí Stanislav Pánis, analytik J&T Banky.

Odráža sa to aj na akciovom indexe. Marihuanovému biznisu ide tento rok karta. Odborníci však vyzývajú k opatrnosti a varujú pred bublinou.

Mnohé z tých firiem majú potenciál, ale ich súčasné ohodnotenie trhmi je z nášho pohľadu neopodstatnené, šialene vysoké, dodáva Stanislav Pánis.

Vývoj na poli marihuanových spoločností čo sa týka akciového trhu veľmi pripomína ošiaľ okolo trhu kryptomien, ktorého sme boli svedkami v minulom roku, hovorí Jakub

​Odborníci na finančnom trhu však upozorňujú, že marihuana je predsa len pre skúsenejších investorov.

Vzhľadom na to, že sa jedná o beh na dlhé trate, sprevádzaný viacerými otáznikmi, považujeme túto investíciu za špekulatívnu a preto by sme ju neodporúčali konzervatívnym investorom, hovorí analytik Jakub Rosa.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk/ Richard Juriš

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

EU, komisia

Brusel schválil kompenzáciu pre energeticky náročné spoločnosti na Slovensku

Európska komisia schválila plány slovenskej vlády čiastočne kompenzovať energeticky náročné spoločnosti pre zavedenie vnútroštátneho príplatku na …