Zlava-velvyslanec EU v Burkina Faso, Figel, prezident Burkiny Faso
Zľava veľvyslanec EÚ v Burkine Faso, Ján Figeľ a prezident Burkiny Faso. PHOTO: Kancelária JF.

V Burkine Faso zlyháva štát, rastie chudoba a extrémizmus, tvrdí o jednej z najchudobnejších krajín na svete J. Figeľ

Figel
Ján Figeľ s predstavitelmi 3 hlavných náboženstiev v Burkina Faso, tradicionalistom, katolíkom, moslimom. PHOTO: Kancelária JF.

V Burkine Faso vzrástol násilný extrémizmus, uviedol počas svojej trojdňovej návštevy západoafrického štátu Burkina Faso osobitný vyslanec pre podporu náboženskej slobody vo svete Ján Figeľ. Napriek nárastu extrémizmu a chudoby v Burkine Faso môže krajina podľa Figeľa inšpirovať pokojným spolužitím náboženských komunít. 

“Príčiny nárastu násilného extrémizmu sú viaceré. Osobitne je to zlyhanie štátu a chudoba, nárast pašeráctva a náboženský prozelytizmus financovaný niektorými štátmi Pezského zálivu,” hovorí  Ján Figeľ. Cieľom jeho cesty je okrem iného povzbudiť medzináboženský dialóg a spoluprácu a hľadať spolu s predstaviteľmi krajiny spôsob a nástroje, ktorými môže EÚ lepšie napomôcť dosiahnuť udržateľný rozvoj. 

“Burkina Faso si napriek problémom uchovala a rozvinula model pokojného spolužitia rozmanitých spoločenstiev, zvlášť moslimov, kresťanov a tradičných afrických animistov. To je veľmi cenná skúsenosť a inšpirácia pre iné krajiny Afriky, ktoré prežívajú sociálne napätie a hlboké konflikty,” dodáva Figeľ. Osobitného vyslanca na návštevu krajiny pozval prezident Burkiny Faso Roch Kaboré, s ktorým Figeľ vo štvrtok rokoval. Prijal ho tiež predseda parlamentu, ministri mládeže, spravodlivosti a vzdelávania. V programe sú ďalej stretnutia s predstaviteľmi náboženského a spoločenského života a návšteva škôl pre chudobné deti a projektov sociálnej kohézie. 

Burkina Faso patrí k najchudobnejším krajinám sveta. Krajina s 18 miliónmi obyvateľov čelí nielen ekonomickým a sociálnym problémom, ale v posledných rokoch aj rastúcemu počtu teroristických útokov. Za tri roky bolo takto zabitých 250 ľudí. Cieľmi útokov sa stali civilisti a školy, čo viedlo k uzavretiu vyše 500 škôl. Až 56-tisíc detí je tak mimo vyučovania a 38-tisíc ľudí ušlo zo svojich domovov.

Viac..  Ján Figeľ poslal vláde list kvôli zákazu verejných bohoslužieb. Obrátil sa aj na Európsky súd pre ľudské práva. Prečítajte si celé znenie

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

figel

Ján Figeľ poslal vláde list kvôli zákazu verejných bohoslužieb. Obrátil sa aj na Európsky súd pre ľudské práva. Prečítajte si celé znenie

Vážený pán premiér, vážení členovia vlády SR, obraciam sa na Vás s odvahou a s …