zemegula
PHOTO: redakcia/red.

Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 42. týždňa 2018

EK ODMIETLA NÁVRH TALIANSKEHO ROZPOČTU, MOODY’S ZNÍŽILA TALIANSKU RATING

NEMECKO: Hodnotenie súčasnej situácie podľa indikátora ZEW dopadlo v októbri výrazne horšie (70,1 bodu) ako v septembri (76 bodov), aj ako očakávali trhy (74,4 bodu). Podobne negatívne sa vyvíjal aj nemecký podindex ZEW hodnotiaci očakávania do budúcnosti. V októbri sa totiž jeho hodnota prepadla až na -24,7 bodu, zatiaľ čo v septembri bol na úrovni -10,6 bodu a investori očakávali jeho pokles, ale len mierny na úroveň -12 bodov. Rovnako nepotešil ani index ZEW hodnotiaci očakávania do budúcnosti v menovom bloku. Ten v októbri spadol na -19,4 bodu, zatiaľ čo v septembri predstavoval -7,2 bodu.

EUROZÓNA: Uplynulý týždeň bola zverejnená finalizácia inflačných čísel za menový blok. Septembrové finálne čísla boli v stopercentnej zhode s prvotným odhadom. Medziročne spotrebiteľské ceny vzrástli o 2,1 %, čiže dynamika rastu mierne zrýchlila oproti augustovým dvom percentám. To isté platí aj v prípade medzimesačného rastu. Za september sa ceny zvýšili o 0,5 % po augustovom tempe rastu o 0,2 %. Jadrová inflácia v eurozóne stagnovala na úrovni 0,9 %, čo trhy aj očakávali.

“Európska komisia odmietla rozpočtové plány talianskej vlády, ktoré sa výrazne odlišujú od dohodnutého scenára – vládne výdavky majú podľa nového rozpočtu vzrásť o 2,7 % namiesto 0,1 % a deficit má dosiahnuť 2,4 % HDP namiesto pôvodne dohodnutých 0,8 % HDP. EK tento rozpočet rázne odmietla, čo viedlo k prudkému rastu výnosov z talianskych dlhopisov na 5 – ročné maximá. Navyše, agentúra Moody’s v piatok znížila Taliansku rating na najnižší možný investičný stupeň. To vyvolalo ďalší tlak na talianske dlhopisy. Talianska kríza bude v hľadáčiku investorov aj tento týždeň, pričom zrak sa bude upierať hlavne na kroky ďalších ratingových agentúr – S&P by mohla nasledovať kroky Moody’s a znížiť taliansky rating už tento týždeň. Z hľadiska financovania v ECB je pre Taliansko dôležité, aby si zachovalo investičný rating, čo môže byť ale problém, pokiaľ mu ho aj zvyšné agentúry znížia na najnižší investičný stupeň a pridajú k tomu ešte negatívny výhľad,” uviedol analytický tím Poštovej banky.

Viac..  Vladimir Putin vyzýva Rusov na očkovanie

USA: Spoza druhého brehu Atlantiku bol zverejnený report JOLTS o tvorbe a fluktuácii pracovných miest v auguste, podľa ktorého vzniklo 7 136 tis. pracovných miest, zatiaľ čo v júli to bolo „len“ 7 077 tis. miest. Augustová tvorba pracovných miest v USA tak dosiahla svoju rekordnú úroveň, čo vnieslo pozitívnu náladu na trhy. Americká priemyselná produkcia v septembri medzimesačne vzrástla o 0,3 %, čo bolo len o trochu menej ako v auguste (0,4 %). Trhy boli ale aj tak príjemne prekvapené, keďže prognózovali spomalenie rastu na hodnotu 0,2 % medzimesačne.

Za druhým brehom Atlantiku boli zverejnené aj čísla z realitného trhu. Výstavba nových domov v septembri podľa trhových očakávaní klesla, aj keď o niečo menej. No počet vydaných stavebných povolení klesol, pričom trhy odhadovali rast o dve percentá. US predaje existujúcich domov v konečnom dôsledku v septembri medzimesačne prudko poklesli o -3,4 %, pričom v auguste zaznamenali len nepatrný pokles o -0,2 %. Trhy očakávali aj septembrové zníženie týchto predajov, ale oveľa miernejšie na úrovni -0,9 %.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

miko

Od rozhľadňe pri Cerovej na krásny hrad Korlátko. Výlet, ktorý je krajší vďaka Bruselu

Na severnom okraji CHKO Malé Karpaty, pri obci Cerová, stojí malá, ale veľmi zaujímavá rozhľadňa. …