Kurz
Rakúsky kancelár Sebastian Kurz. PHOTO: © European Union-EP.

Slováci pracujúci v Rakúsku, pozor. Krajina obmedzí prídavky na deti

VIEDEŇ / Dolná komora rakúskeho parlamentu schválila zákon, ktorý obmedzí prídavky na deti občanom iných krajín EÚ pracujúcich v Rakúsku, ktorých deti v tejto krajine nežijú. Informovala o tom agentúra APA. Novú legislatívnu normu kritizovala rakúska opozícia, ale aj niektoré krajiny EÚ, napríklad Slovensko. Tiež Európska komisia už dala najavo, že preskúma, či je tento zákon zlučiteľný s právom EÚ.

Takzvanú indexáciu, ktorá sa dotkne najmä pracovníkov z krajín, ako sú Maďarsko, Slovensko, Rumunsko, Bulharsko alebo Česká republika, schválila rakúska vláda tento rok v máji. Od opatrenia, ktoré má začať platiť 1. januára budúceho roka, si vláda sľubuje ročné úspory 100 miliónov eur.

Na základe nového zákona majú byť občanom únijných krajín a Švajčiarska, ktorých deti zostali v krajine pôvodu, znížiť prídavky na deti na úroveň obvyklú v ich krajine. Podľa rakúskych médií bude nová norma znamenať nižšie príspevky pre ľudí z krajín východnej Európy a naopak vyššie pre osoby zo severských krajín pracujúci v Rakúsku, ktorých deti s nimi v Rakúsku nežijú.

Opatrenie by sa teraz podľa agentúry AFP dotklo asi 150 000 detí. Necelú polovicu z nich teraz tvoria občania Rumunska a Slovenska, najmä ženy, ktoré pracujú v Rakúsku ako opatrovateľky.

Takzvanú indexáciu kritizoval napríklad slovenský premiér Peter Pellegrini tento rok v máji pri návšteve Rakúska s tým, že zákon “nemusí byť úplne v súlade s legislatívou EÚ”. Rakúsky kancelár Sebastian Kurz odmietol, že by nová norma bola diskriminačná. “Ak Slovák pracuje v Rakúsku a jeho deti žijú v Rakúsku, dostane rovnakú výšku rodinných prídavkov ako ktorýkoľvek iný Rakúšan, Dán alebo Čeech,” vyhlásil v máji šéf rakúskej pravicovej vlády.

Viac..  Tento týždeň v EP - vyrovnávanie platov žien a mužov, ochrana online zákazníkov, právny štát, zmena klímy a pranie špinavých peňazí

Hovorca Európskej komisie (EK) Christian Wigand agentúre APA povedal, že EK berie na vedomie schválenie zákona a že následne preskúma jeho zlučiteľnosť s právom EÚ. “Akonáhle bude platne vyhlásený, nebude sa komisia zdráhať využiť svoju rolu strážkyne práva Únie,” povedal Wigand agentúre APA. Dodal, že indexácia nie je v EÚ dovolená. “Je to otázka férovosti, ak zamestnanci prispievajú do národného systému sociálneho zabezpečenia, môžu tiež očakávať rovnaké príspevky,” povedal Wigand.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Europsky strom roka

Pri rozvoji územnej samosprávy Slovensku pomôžu odporúčania európskych expertov

Zahraniční experti pripravili pre Slovensko odporúčania na zlepšenie fungovania územnej samosprávy. Návrhy sú súčasťou spoločného …

Consent choices