graf
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Ekonomika eurozóny nečakane spomalila. Analytici vravia o viacerých faktoroch

BRATISLAVA/BRUSEL / Ekonomika eurozóny v treťom štvrťroku náhle spomalila a to na štvorročné minimum. Toto nie je nikdy dobrý signál pre malú krajinu s otvorenou ekonomikou, akou je Slovensko. Darí sa nám vtedy, keď sa darí našim exportným partnerom a naopak. Videli sme to pri kríze. Padali oni, padali sme aj my a nepomôžu vtedy žiadne vládne zásahy.

Po štyroch rokoch nás dostihlo nepríjemné prekvapenie. Tempo hospodárstva eurozóny sa nečakane spomalilo. Ukázali to predbežné štatistické údaje únie. “Kým v predchádzajúcich kvartáloch rástla ekonomika eurozóny medzi kvartálne 0,4-percentným tempom, za tretí kvartál došlo k výraznému spomaleniu na 0,2-percentný rast, čo výrazne zaostalo za očakávaniami,” uviedol analytik Stanislav Pánis.

Podľa odborníkov za to môže najmä Taliansko a problémy okolo jeho ekonomiky. Je ich viac ako dosť. “Je tam vysoká nezamestnanosť u mladých, takisto majú problém s produktivitou a konkurencie schopnosťou,” vysvetlila analytička Katarína Muchová.

Viac..  Slovensko má ďalšiu obeť koronavírusu, jeden človek pribudol na umelej pľúcnej ventilácii

Za spomaleným rastom môže byť paradoxne aj silné Nemecko. “To súvisí predovšetkým so slabým výkonom automobilového sektora v dôsledku sprísnených emisných štandardov,” dodal Pánis. Ekonómov znervózňuje okrem toho ešte jeden fakt. “Predpokladali sme, že spomalenie ekonomiky eurozóny v prvom polroku je iba dočasné, zatiaľ sa to predĺžilo o ďalší kvartál,” vraví Pánis.

Čísla Eurostatu pritom ešte nezohľadňujú brexit a globálne trenice medzi Amerikou, svetom, ale aj Európou. Slovensko by najviac zabolelo zavedenie vyšších dovozných cieľ na automobily. Kým v USA je nezamestnanosť na 50-ročných minimách, Európa ju má dvojnásobnú. Pozitívne ale je, že prvýkrát v histórii je miera nezamestnanosti na Slovensku nižšia, ako je priemer v Európe.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

koronavirus

Slovensko má 31. obeť COVID-19. Pribudlo 43 pozitívnych pacientov

Za včerajší deň pribudlo 43 prípadov ochorenia, vyliečilo sa ďalších 22 ľudí, pribudlo ďalšie úmrtie …