sud
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Tri pokusy nevyšli, prichádza štvrtý. Slovensko stále nemá svojho sudcu v Luxemburgu

BRATISLAVA / Slovensko sa už po štvrtý raz pokúsi o reparát. Stále totiž nemáme svojho sudcu v Luxemburgu. Naši kandidáti jednoducho nespĺňajú kritériá, čo nedávno kritizovali aj europoslanci. Najnovšie voľby budú už o štyri týždne.

Súdna rada už bude koncom novembra vyberať nášho kandidáta na post dodatočného sudcu všeobecného súdu v Luxemburgu. Ide o prestížny post a momentálne to vyzerá tak, že sa oň budú uchádzať dvaja ľudia. A síce prezidentov poradca Ján Mazák, ktorý okrem iného má aj bohaté skúsenosti z európskeho práva a taktiež bol aj sudcom ústavného súdu a potom Michal Kučera, ktorý dlhé roky pôsobí na európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu.

Súdna rada zatiaľ tieto mená komentovať nechce. Tvrdí, že počká pre istotu do piatku, a to vzhľadom na to, že boli sviatky, či nejaká prihláška nepríde poštou. Tento post je veľmi lukratívny, a to nielen pre platové ohodnotenie, ktoré sa hýbe okolo 20 000 eur, ale aj preto, že ide o veľmi vyhľadávaný a prestížny post. Slovensko má ale dlhodobo veľký problém obsadiť ho. Poradný výbor nám zamietol troch kandidátov. Bola to súčasná ombudsmanka Mária Patakyová, potom Radoslav Procházka a naposledy sudca najvyššieho súdu Ivan Rumana.

Viac..  V4: Prioritou maďarského predsedníctva budú infraštruktúra a nízke dane

Každého z nich zamietli pre iný dôvod. Pri Márii Patakyovej to bolo neovládanie francúzštiny, pri Radoslavovi Procházkovi jeho kontroverzné angažovanie sa v politike a napokon sudca Rumana neuspel, pretože podľa nášho ministra spravodlivosti nebol dostatočne odborne zdatný. Slovensko je jedinou Európskou krajinou, ktorá tento prestížny post nemá obsadený.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

priroda

Päť lokalít na Slovensku opätovne zapísali na prestížny Zoznam svetového dedičstva UNESCO

Výbor svetového dedičstva UNESCO rozhodol v stredu 28. júla o zápise piatich slovenských lokalít výnimočnej …