Skripek
Europoslanec Branislav Škripek. PHOTO: © European Union- EP.

Až 250 miliónov kresťanov je prenasledovaných. Naša vláda zostáva hluchá


Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) pozorne sleduje prípad pakistanskej kresťanky Asie Bibi, ktorá bola uväznená takmer deväť rokov pre svoju vieru na základe kontroverzného zákona o bohorúhaní. Predsedníčka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Anna Verešová upozorňuje, že najprenasledovanejšou náboženskou skupinou vo svete sú práve kresťania.

Podľa štúdií Open Doors k dochádza k prenasledovaniu kresťanov až v 58 krajinách sveta. V súčasnosti je prenasledovaných približne 250 miliónov kresťanov. Za posledných päť rokov dokonca pozorujeme stúpajúci trend neznášanlivých prejavov voči kresťanstvu po celej Európe. V konkrétnom prípade Asie Bibi z Pakistanu sa v súčasnosti podnikajú kroky na jej záchranu. „Konkrétne detaily nemôžem zverejniť, nakoľko ide o jej bezpečnosť, jej rodiny ako aj všetkých, ktorí sa v tomto prípade angažovali. Som však v kontakte s jej právnikom a ďalšími, ktorí pripravujú a realizujú konkrétne aktivity a to nielen v Pakistane,” povedal europoslanec Branislav Škripek, ktorý bol kvôli jej prípadu pred rokom v Pakistane, kde sa stretol s viacerými vládnymi predstaviteľmi, ako aj s rodinou Asie Bibi a naďalej jej prípad sleduje.

Od roku 1986 bola v Pakistane do trestného zákonníka krajiny vložená samostatná klauzula, ktorá trestá rúhanie sa proti prorokovi Mohamedovi. „Odvtedy bolo najmenej 150 kresťanov, 564 moslimov, 459 členov moslimského hnutia Ahmadíja a 21 Hinduistov uväznených a obvinených z rúhania. Tento zákon má vážne diery aj v tom, že nie je presne definované, čo je za rúhanie považované. Počas mojej cesty v Pakistane mi viacerí hovorili, že tento zákon sa využíva aj v susedských či obchodných sporoch. Stačí obviniť niekoho z rúhania a už je uväznený, pokračuje Branislav Škripek. „Osem kresťanov denne je vo svete usmrtených pre svoju vieru. Je našou povinnosťou sa ich zastávať, hovoriť o tom verejne a pomáhať im. S poľutovaním musím konštatovať, že naša vláda je voči utrpeniu kresťanom vo svete stále hluchá,” vyjadrila sa poslankyňa Anna Verešová.

Viac..  Rada EÚ sa dohodla na mimoriadnych opatreniach na zníženie cien energií

Pakistan je krajina, v ktorej žije 196 miliónov obyvateľov a ku kresťanstvu sa hlásia približne 4 milióny. Je tak šiestou najväčšou krajinou sveta a na piatom mieste v neslávnom rebríčku najnebezpečnejších krajín pre kresťanov. Po vynesení rozsudku extrémisti žiadajú pre Asiu Bibi smrť, ako aj pre sudcov, ktorí napriek už predchádzajúcim incidentom našli odvahu a Asiu oslobodili. „Toto považujem za skutočné hrdinstvo! Sudcovia, ako aj ďalší úradníci, majú zosilnenú ochranu a skutočne im hrozí, že ich nejaký fanatik zavraždí,” hovorí Branislav Škripek. Samotná EÚ žiada členské krajiny, aby venovali zvýšenú pozornosť otázkam súvisiacim s náboženskou slobodou.

„Viaceré krajiny EÚ ako Dánsko, Nemecko, či Spojené kráľovstvo už ustanovili podobných vyslancov vo svojich vládnych štruktúrach. Aj naše susedné krajiny, Poľsko a Maďarsko, sa tejto téme intenzívne venujú. Zdá sa, že Slovensko zaostáva. Preto budem žiadať ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka o poskytnutie informácií o tom, čo urobilo doteraz Slovensko pre Asiu Bibi a ostatných väznených vo svete pre náboženské presvedčenie. Taktiež sa budem pýtať na jeho kroky v prospech prenasledovaných počas jeho nedávneho predsedovania Valného zhromaždenia OSN,” dodala Anna Verešová.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Počas pandémie Covid-19 sa výrazne zhoršila miera náboženskej sobody vo svete

Na svete je pre svoje náboženské presvedčenie prenasledovaných 340 miliónov kresťanov. To je o 30 miliónov …