Domov / POLITIKA / Colné kvóty pre EÚ po brexite: Veľvyslanci sa dohodli na pozícii Rady
brexit
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Colné kvóty pre EÚ po brexite: Veľvyslanci sa dohodli na pozícii Rady

Veľvyslanci pri EÚ dnes schválili návrh listiny colných kvót (TRQ), ktorú bude EÚ uplatňovať po vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ. Skôr ako sa z listiny stane právny predpis EÚ, musí sa o nej dosiahnuť dohoda s Európskym parlamentom.

Dôsledky vystúpenia Spojeného kráľovstva z EÚ presahujú rámec dvojstranných vzťahov medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom, a to najmä pokiaľ ide o ich záväzky podľa Dohody o založení Svetovej obchodnej organizácie (WTO).

Existujúce množstvá viazaných colných kvót WTO pre EÚ na poľnohospodárske a priemyselné výrobky a produkty rybolovu boli stanovené pre situáciu, keď Spojené kráľovstvo bolo členským štátom EÚ a tvorilo súčasť trhu EÚ. Je preto potrebné zohľadniť skutočnosť, že listina WTO pre EÚ sa po vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ už nebude na túto krajinu vzťahovať.

Viac..  Pellegrini: Ak bude môcť, rád sa zúčastní na stretnutí premiérov V4 a Veľkej Británie

Úprava viazaných colných kvót WTO pre EÚ zahŕňa rozdelenie existujúcich množstiev medzi Spojené kráľovstvo a EÚ na základe predchádzajúcej štruktúry obchodu.

EÚ bude musieť začať rokovania s partnermi vo WTO o každej z týchto colných kvót. V záujme zachovania jasnosti a predvídateľnosti vo viacstrannom obchodnom systéme je nutné, aby EÚ mohla jednostranne rozdeliť colné kvóty na obdobie medzi vystúpením Spojeného kráľovstva z EÚ a uzavretím konečnej dohody v rámci WTO.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

EU, komisia

Brusel schválil kompenzáciu pre energeticky náročné spoločnosti na Slovensku

Európska komisia schválila plány slovenskej vlády čiastočne kompenzovať energeticky náročné spoločnosti pre zavedenie vnútroštátneho príplatku na …