EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ĽUDIA / Donalda Tuska vypočúvali v rámci vyšetrovania pyramídovej schémy
Tusk
Predseda Európskej rady Donald Tusk. PHOTO: © European Union-EP.

Donalda Tuska vypočúvali v rámci vyšetrovania pyramídovej schémy

Predsedu Európskej rady Donalda Tuska v Poľsku vypočúvali v rámci parlamentného vyšetrovania pyramídovej schémy, v ktorej počas jeho pôsobenia na poste premiéra prišli o peniaze tisícky Poliakov. Podvod sa týkal finančnej spoločnosti Amber Gold a odhalili ho v roku 2012. Jeho odhalenie v krajine vyvolalo otázky o efektívnosti Tuskovej vlády a zlyhaní úradov, keďže údajne včas nezareagovali na varovné signály ohľadom spoločnosti, s ktorou mal styky politikov syn Michal.

Tuska, ktorý bol premiérom v rokoch 2007 – 2014, vypočúvala špeciálna komisia zložená z členov viacerých strán, na ktorej čele je Malgorzata Wassermann z vládnej strany Právo a spravodlivosť. Komisia už v súvislosti s Amber Gold vypočúvala viacerých štátnych predstaviteľov. Počas Tuskovho vypočúvania sa zamerala na určenie rozsahu jeho právomocí nad štátnou bezpečnosťou a ostatnými úradmi v čase, keď sa dozvedel o schéme. Vypočúvanie, ktoré odvysielala televízia, je súčasťou snáh vládnej strany zdiskreditovať svojho, v Poľsku stále populárneho, politického oponenta, píše agentúra AP.

Viac..  F. Ružička: Musíme sa zamerať na odolnosť EÚ voči hybridným hrozbám

Zhruba 19-tisíc investorov stratilo podľa prokurátorov v schéme 850 miliónov zlotých (v prepočte približne 196,8 milióna eur). Je to najväčší finančný škandál v Poľsku. Autori schémy Amber Gold skončili vo väzení.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

falsovanie

Falšovať sa dá čokoľvek, aj káva. Policajti zadržali viac ako 20 ton

KRAKOV / Vedeli ste o tom, že falšovať sa dá aj káva? Policajti zadržali viac ako …