fajcenie
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Fajčenie bude opäť drahšie. Zvyšuje sa spotrebná daň a aj smernica EK

BRATISLAVA / Neresť zvaná fajčenie sa na budúci rok opäť o niečo predraží. A zrejme až dvakrát. Dôvod je veľmi prostý. Nielenže sa zvyšuje spotrebná daň o 10 centov na škatuľku, ale prichádza nová smernica Európskej komisie, ktorá chce v rámci Únie bojovať proti pašovaniu cigariet. A práve to znamená vyššie náklady aj pre výrobcov tabakových výrobkov.

Do štátnej kasy sa budú peniaze kotúľať od februára, kedy stúpne cena o 10 centov na škatuľku. No a ešte viac by mohla cena stúpnuť od mája, kedy vstúpi do platnosti nové nariadenie EK, o jedinečných identifikačných a ochranných prvkov pre pohyb cigariet v rámci EÚ. “Sľubujeme si od toho, že bude jasnejšia dosledovateľnosť tabákových výrobkov, takže si myslím, že obmedzíme aj čierny trh,” informuje ministerka zdravotníctva Andrea Kálavská.

“Zavádza prvky, ktoré majú zlepšiť vysledovateľnosť tabákových výrobkov a na úrovni bezpečnostného prvku a na úrovni prideľovania jedinečného identifikátora,” hovorí Róbert Ochaba z Úradu verejného zdravotníctva.

To znamená, že každá škatuľka a balenie dostanú vlastný identifikovateľný kód na základe, ktorej bude jej trasu možné vystopovať až do poslednej trafiky. Hoci nové prvky majú na cigarety pribudnúť už od mája, zatiaľ nie je isté ani to, kto a za koľko bude tieto prvky dodávať a vyrábať. “Považujeme za dôležité, aby systém, ktorý sa chystá, bol čo najjednoduchší. Jednak pre výrobcov, ale aj pre samotný trh, pre dodávateľov, pre maloobchodníkov a obávame sa, že vydávaním týchto kódov na Slovensku by celý tento systém skomplikovalo,” myslí si Martin Jaroš z JTI Slovensko.

Viac..  Čínske lietadlo dostalo povolenie. Pristane na bratislavskom letisku

O koľko hlbšie siahnu budúci rok fajčiari do vrecka, si nik netrúfa povedať. “A na druhej strane zákon umožňuje ročnú lehotu na to, aby sa s tým priemysel vysporiadal a nastavil systémy a prvky v systéme tak, aby tie nové povinnosti vedeli splniť,” povedal Ochaba.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

deti, pridavky

Prídavky na deti súčasní poslanci nezvýšia, parlament nebol uznášaniaschopný

BRATISLAVA / Po druhom neúspešnom hlasovaní o zrýchlenom konaní k novele zákona o prídavku na dieťa …