EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Lajčák: Musíme sa vyhnúť neriadenému odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ
Lajcak Barnier
Michel Barnier a Miroslav Lajčák. PHOTO: MZVaEZ SR.

Lajčák: Musíme sa vyhnúť neriadenému odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák prijal dnes (6. novembra 2018) hlavného vyjednávača EÚ pre vystúpenie Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska z EÚ Michela Barniera. Partneri diskutovali o aktuálnom priebehu rokovaní o brexite, pričom dominovala téma finalizácie právneho textu dohody o vystúpení.

V tejto súvislosti ocenili, že v ostatnom kole negociácii sa podarilo dosiahnuť výrazný pokrok v otázkach geografického označenia pôvodu, dohľadu nad vykonávaním dohody, ochrany osobných údajov, či spolupráce v oblasti bezpečnosti a dopravy. Zhodli sa, že najzložitejšou kapitolou zostáva írska hranica a s tým súvisiace colné usporiadanie.

Zároveň skonštatovali, že uspokojivé vyriešenie tejto otázky bráni uzatvoreniu rokovaní a ich posunu do fázy formálnych schvaľovacích procedúr v európskom a britskom parlamente.  M. Lajčák a M. Barnier poukázali na potrebu zintenzívnenia  ďalších krokov s cieľom nájsť riešenie v citlivej otázke írskej hranice.

Decembrové zasadnutie Európskej rady by tak mohlo následne odsúhlasiť kompletný právny text dohody o vystúpení. Slovenský minister a európsky vyjednávač veria, že na oboch stranách je stále prítomný priestor pre pragmatizmus a vôľu nájsť cestu vpred v tejto zložitej otázke, hoci už nezostáva veľa času. „Sme vo finálnej fáze negociácií. Musíme vyvinúť maximálne úsilie, aby sme dosiahli konsenzus a vyhli sa neriadenému odchodu Spojeného kráľovstva  z EÚ. Je to naša povinnosť voči občanom a podnikateľskému sektoru,“ uviedol M. Lajčák.

Viac..  Milióny európskych voličov so zdravotným postihnutím nebudú môcť odovzdať svoje hlasovacie lístky vo voľbách do EP

Napriek tomu sa však nedá vylúčiť ani odchod Spojeného kráľovstva bez dohody a preto sú pripravované záložné plány, či už na úrovni EK ako aj členských štátov. Partneri diskutovali aj o potrebe politickej deklarácie o rámci budúcich vzťahov, ktorá by mala načrtnúť postbrexitovú víziu vzájomnej kooperácie. SR má záujem o úzku spoluprácu so Spojeným kráľovstvom v rôznych oblastiach, od obchodnoekonomickej, cez zahraničnopolitickú, bezpečnostnú, až po dopravu a sociálne veci.

O dac

Odporúčame pozrieť

polnohospodarstvo

Audítori EÚ: Systém kontroly produktov ekologickej poľnohospodárskej výroby sa zlepšil, treba však urobiť viac

Podľa novej správy Európskeho dvora audítorov sa systém kontroly produktov ekologickej poľnohospodárskej výroby v EÚ …