Johannes Hahn
Eurokomisár Johannes Hahn. PHOTO: © European Union-EP.

Bolo by férové zastaviť prístupové rokovania s Tureckom, hovorí eurokomisár pre rozšírenie

BERLÍN – Európsky komisár pre susedskú politiku a rokovania o rozširovaní Johannes Hahn vyhlásil, že podľa jeho názoru by bolo férové úplne zastaviť prístupové rokovania s Tureckom. “Myslím si, že v dlhodobom horizonte by bolo férovejšie, aby sa EÚ a Turecko vydali každý vlastnou cestou a ukončili prístupové rokovania,” povedal Hahn pre nemecký denník Die Welt. “Turecké členstvo v Európskej únii nie je v dohľadnej dobe reálne,” dodal eurokomisár.

To, že prístupové rokovania s Tureckom pokračujú aj napriek zjavnej nereálnosti tureckého vstupu do EÚ, podľa Hahna iba “blokuje cestu k realistickému strategickému partnerstvu” medzi Ankarou a EÚ.

Na to, že turecké členstvo v únii je za súčasných podmienok vylúčené, upozorňujú analytici už dlhé roky. Môžu za to najmä diktátorské sklony a nedemokratické kroky prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ktorý vládne v Turecku železnou rukou a väzní tisíce svojich ideových oponentov, predovšetkým z radov Kurdov a údajných stúpencov duchovného vodcu Fethullaha Gülena, ktorý žije v americkom exile.

Viac..  Eduard Heger: Európska únia je náš životný priestor

Európska únia bola pritom nejednotná v názore, či je správne Turecko prijať, aj pred Erdoganovou radikalizáciou, keď sa ešte krajina reálne vo viacerých sférach približovala k Európe. Niektorí európski predstavitelia pritom argumentovali aj tým, že Turecko je moslimská krajina a Európa by podľa nich mala zostať kresťanská.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Brusel si predvolal ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ osem predstaviteľov únie

Európska únia si predvolala ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ …