May
Britská premiérka Theresa May. PHOTO: © European Union- EP.

Koná sa mimoriadne zasadnutie britskej vlády. Kabinet má v rukách osud brexitu

LONDÝN / Britská vláda sa stretne na mimoriadnom zasadnutí, na ktorom má podľa predstavy britskej premiérky Theresy May potvrdiť text predbežnej dohody o podmienkach odchodu krajiny z Európskej únie. Kabinet je ale v otázke brexitu rozdelený, preto nie je isté, ako dopadne schvaľovanie dohody. V rovnakom čase sa v Bruseli stretnú veľvyslanci európskej 27-mičky.

Zástancovia absolútnej odluky od európskych štruktúr, teda takzvaného tvrdého brexitu, už v utorok vyzvali kľúčových ministrov, aby dohodu odmietli. Objavili sa aj špekulácie o tom, že vláda padne.

Dohoda sa zaoberá predovšetkým práv pre občanov Európskej únie v Británii a pre Britov v iných krajinách Európskej únie, vyrovnanie britských finančných záväzkov a prechodného obdobia po odchode Spojeného kráľovstva. Rokovanie najviac komplikovala otázka režimu na hranici medzi Írskom a Severným Írskom.

Ak bude Londýn s textom dohody súhlasiť, mali by dokument veľmi rýchlo dostať aj zástupcovia vlád ostatných 27 krajín Európskej únie. Potom by mala nasledovať príprava rokovaní, vrátane ministerskej rady s cieľom zvolať ešte do konca novembra mimoriadnu schôdzu šéfov štátu a vlád EÚ27, ktorá by z únijnej strany text potvrdila. 

Viac..  Šefčovič a Frost budú diskutovať o obchodných pravidlách týkajúcich sa Severného Írska

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Brusel si predvolal ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ osem predstaviteľov únie

Európska únia si predvolala ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ …