Dominic Raab
Dominic Raab. PHOTO: © European Union.

Britský minister pre brexit rezignoval, končí aj ministerka práce

LONDÝN / Britský minister pre brexit Dominic Raab rezignoval. Regulačné opatrenia pre Severné Írsko označil za ohrozenie územnej celistvosti Veľkej Británie. Textom dohody o britskom odchode z EÚ sa budú šéfovia štátov a vlád Únie zaoberať na summite 25. novembra.

Dominic Raab je druhým ministrom pre brexit, ktorý skončil. “Verím, že navrhovaný regulačný režim pre Severné Írsko predstavuje vážnu hrozbu pre integritu Spojeného kráľovstva,” uviedol.

Po ňom oznámila odchod z kabinetu kvôli dohode aj ministerka práce Esther McVey.

Spravodlivý text?

Donald Tusk vo štvrtok poďakoval šéfovi unijnému vyjednávaciemu tímu Michelovi Barnierovi, ktorý mu predal rozsiahly text pred novinármi.

Dosiahnutý text podľa Tuska plní ciele, ktoré si pred rokovaním stanovilo 27 krajín Únie. Dohoda obmedzuje škody, ktoré britský odchod znamená, a zároveň chráni zásadné záujmy a princípy dvadsaťsedmičky.

Viac..  Únia podpísala s Ukrajinou memorandum o surovinách, Šefčovič tento krok víta

Barbier uviedol, že text je spravodlivý, vyvážený a zohľadňuje britské pozície. V nasledujúcich dňoch podľa neho budú pokračovať vyjednávacie tímy v intenzívnych rozhovoroch tak, aby najneskôr v utorok mali členské krajiny k dispozícii finálnu verziu politickej deklarácie popisujúcej plány oboch strán.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Úplne zaočkovaní cestujúci z EÚ a Spojených štátov sa pri ceste do Británie vyhnú karanténe

Cestujúci z Európskej únie (EÚ) a Spojených štátov, ktorí sú úplne zaočkovaní proti koronavírusu, už …