ludske prava
Ilustračné PHOTO: © European Union.

EÚ oslavuje 70. výročie prijatia Všeobecnej deklarácie ľudských práv

Pri príležitosti sedemdesiateho výročia prijatia Všeobecnej deklarácie ľudských práv sa organizuje v Európskom parlamente od 19. do 23. novembra Týždeň ľudských práv.

Všeobecná deklarácia ľudských práv bola prijatá Valným zhromaždením OSN 10. decembra 1948. Ide o jedinečný dokument, ktorý všetkým ľuďom priznáva základné ľudské práva a slobody.

Pri príležitosti jej okrúhleho výročia Európsky parlament organizuje viacero aktivít. Jednou z nich je ak konferencia, ktorá sa uskutoční v utorok 20. novembra a ktorej sa zúčastnia osobnosti z celého sveta. Okrem predsedu EP Antonia Tajaniho počas nej vystúpia generálny tajomník OSN António Guterres a šéfka európskej diplomacie Federica Mogherini. Debaty sa zúčastní aj nositeľka Sacharovovej ceny z roku 2016 Nádja Murád. Hostia budú diskutovať o ochrane ľudských práv v digitálnom svete, ochrane menšín alebo monitoringu dodržiavania ľudských práv.

Ochrana základných ľudských práv v EÚ

Do týždňa ľudských práv sa zapoja aj parlamentné výbory. Ich členovia budú rokovať o úlohe vlád, inštitúcií a občianskej spoločnosti pri posilňovaní rešpektovania základných práv v EÚ. Výbor pre občianske slobody bude v pondelok 19. novembra prerokúvať správu o dodržiavaní základných práv migrantov, LGTB komunity, ľudí s hendikepom a o nezávislosti súdnictva v EÚ.

Viac..  Na Orave budú vzorky na koronavírus odoberať aj profesionálni hasiči. Polícia má za úlohu koordinovať ľudí

Dodržiavanie ľudských práv na svete

Výbory sa budú venovať aj tomu, ako sa EÚ darí reflektovať ľudské práva v rozvojovej pomoci a v obchodných vzťahoch s tretími krajinami. Súčasťou pripomienky výročia Všeobecnej deklarácie ľudských práv bude aj premietanie filmov s tematikou ľudských práv priamo v parlamente.

Ľudské práva a slobody sú súčasťou agendy Európskeho parlamentu už dlhú dobu. Poslanci každoročne udeľujú Sacharovovu cenu za slobodu myslenia. Tento rok sa jej laureátom stane ukrajinský režisér a odporca ruskej anexie Krymu Oleg Sencov, ktorého stále väznia v Rusku.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Europsky parlament, Brusel

Pestrý týždeň v europarlamente: Rozpočet, koronavírus, rodová rovnosť

Poslanci budú tento týždeň hlasovať o rozpočte EÚ na rok 2021 a hodnotiť dopad protipandemických …