plasty
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

EÚ sa snaží znížiť množstvo mikroplastov. Ako nám škodia?

V poslednej dobe sa čím ďalej tým viac hovorí o mikroplastoch a o tom, ako nám škodia. Prečítajte si prehľad základných informácií o mikroplastoch a ako sa EÚ snaží ich množstvo znížiť. 

Čo sú to mikroplasty a odkiaľ sa berú?

Ako mikroplasty sa označujú veľmi malé kúsky plastov, ktoré sú menšie ako päť milimetrov. Podľa ich pôvodu sa ďalej rozdeľujú do dvoch skupín – primárne a sekundárne.

Primárne mikroplasty

Do prírody sa dostali už ako malé čiastočky. Predpokladá sa, že tvoria 15 až 31 percent všetkých mikroplastov v oceánoch.

Sekundárne mikroplasty

Vznikajú rozpadom väčších kusov, ako sú napríklad platové tašky, fľaše alebo rybárske siete. Tvoria väčšinu mikroplastov v oceánoch, ich podiel sa odhaduje na 69 až 81 percent.

Hlavné zdroje mikroplastov
  • Pranie syntetického oblečenia– 35 percent primárnych mikroplastov
  • Opotrebovávanie pneumatík – 28 percent primárnych mikroplastov
  • Zámerné používanie mikroplastov v kozmetike (napríklad mikroperly v krémoch alebo abrazívne častice v peelingových prípravkoch) – 2 percentá

V oceánoch aj v pive

V oceánoch je mikroplastov čoraz viac a viac. Podľa údajov OSN z roku 2017 v moriach pláva až 51 biliónov mikroplastových častíc, čo je 500krát viac ako je v našej galaxii hviezd.

Drobné plastové častice si morské živočíchy často mýlia s potravovou a prehĺtajú ich. V niektorých prípadoch sa to pre ne stáva osudným. A keďže morská fauna môže mikroplasty vstrebať a do svojich tiel, nakoniec sa dostávajú aj na naše taniere.

Viac..  Nemecko a WHO zriadia globálne zdravotné monitorovacie centrum

Mikroplasty už boli nájdené v jedle i nápojoch vrátane piva, medu alebo vody z vodovodu. Nie je potom prekvapením, že sa objavujú aj v ľudskej stolici.

Čo mikroplasty spôsobujú

Konkrétne dopady mikroplastov na ľudské zdravie zatiaľ nie sú presne známe. Možno však usudzovať, že sú škodlivé, pretože obsahujú rozličné stabilizátory, spomaľovače horenia a iné chemické látky.

Aké riešenie pripravuje EÚ?

V septembri poslanci schválili stratégiu, ako zvýšiť recykláciu plastového odpadu v EÚ. Okrem toho vyzvali Európsku komisiu, aby pripravila úniový zákaz niektorých mikroplastov, ktoré sa úmyselne pridávajú do kozmetiky a čistiacich prostriedkov. Parlament taktiež navrhol prijať opatrenia na minimalizovanie množstva mikroplastov z textílií, pneumatík, farbív a cigaretových ohorkov.

V októbri parlament odhlasoval zákaz jednorazových plastov, ktoré najčastejšie končia v moriach a pre ktoré existujú alternatívy z iných materiálov. Poslanci pridali na tento zoznam aj oxo-rozložiteľné plasty, ktoré sa vďaka špeciálnych prísadám ľahšie rozdrobujú na malú kúsky a prispievajú tak k znečisteniu mikroplastami.

V roku 2015 parlament hlasoval aj za obmedzenie tenkých plastových tašiek v EÚ.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Brusel si predvolal ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ osem predstaviteľov únie

Európska únia si predvolala ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ …