Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. PHOTO: © European Union.

Moskva odmieta vydať ukrajinských námorníkov, chce ich postaviť pred súd

BRATISLAVA – Rusko odmieta požiadavky ukrajinskej strany, aby krajine vydalo jej námorníkov a lode zadržané v nedeľu pri konflikte v Kerčskom prielive. Ako v pondelok vyhlásil predseda Výboru Rady Ruskej federácie pre obranu a bezpečnosť Viktor Bondarev, Rusko plánuje všetkých 24 zadržaných ukrajinských námorníkov postaviť pred súd. “Lode boli odtiahnuté do Kerču. Ich posádky sú zatknuté a budú vydané súdu. Kapitán aj posádka budú potrestaní,” vyhlásil tento vysokopostavený predstaviteľ ruskej armády.

K prípadu sa v pondelok vyjadrila aj ruská ombudsmanka Tatiana Moskalkovová, podľa ktorej za celú vzniknutú situáciu môžu Ukrajinci. “Ak vojenské lode vstúpia do našich vôd, tak to je celkom dozaista narušenie hraníc, je to spoločensky nebezpečný čin, ktorý si vyžaduje špeciálne posúdenie a procedúru,” vyhlásila.

Moskalkovová pritom za ruské výsostné vody označovala Kerčský prieliv, ktorý spadá podľa medzinárodnej zmluvy z roku 2003 naopak pod medzinárodné vody, podobne ako Azovské more.

Viac..  Brusel predstavil novú stratégiu EÚ pre bezpečnostnú úniu na obdobie 2020 – 2025

K vážnej eskalácii napätia medzi Ruskom a Ukrajinou došlo v nedeľu po tom, keď sa cez Kerčský prieliv snažili preplávať tri ukrajinské lode plaviace sa z Odesy na pobreží Čierneho mora do Mariupoľa na pobreží Azovského mora, a zaútočilo tam na ne ruské námorníctvo. Do jedného ukrajinského remorkéra narazila ruská loď a poškodila mu motor, na dve ukrajinské plavidlá Rusi strieľali a všetky tri ukrajinské lode nakoniec zadržali.

Ruská tajná služba FSB, ktorá na Kryme zastrešuje všetky bezpečnostné operácie, zásah ruských síl odôvodnila tým, že Rusko údajne prieliv dočasne uzatvorilo a Ukrajinci túto dočasnú uzáveru nerešpektovali. Podľa pravidiel platiacich v medzinárodných vodách však nie je v právomoci Ruska prieliv uzatvárať.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

koronavirus

Ukrajina zaradila Slovensko do zoznamu nebezpečných krajín

UKRAJINA / Lacné nákupy či výlet na Ukrajinu sa v týchto dňoch Slovákom nemusí vyplatiť. Práve …