brexit
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Brexit bez dohody by dostal ekonomiku Británie do najhlbšej recesie za takmer storočie

LONDÝN / Odchod Veľkej Británie z EÚ bez dohody by mohol dostať ekonomiku krajiny do najhlbšej recesie za takmer storočie, pričom jej hospodárstvo by sa v priebehu niekoľkých mesiacov zmenšilo o osem percent a nezamestnanosť a inflácia by výrazne stúpli.

Podľa odhadov Bank of England by sa hospodárstvo krajiny v priebehu niekoľkých mesiacov po brexite zmenšilo o 8 percent. Vyplýva to z predikcie Bank of England. V prípade najhoršieho scenára by sa britská ekonomika podľa centrálnej banky krajiny mohla zmenšiť podstatne viac, ako po finančnej kríze z roku 2008.

Pri brexite bez dohody by sa britská inflácia podľa Bank of England zvýšila na takmer 7 percent, nezamestnanosť by stúpla na 7,5 percenta z terajších 4,1 percenta, libra by voči doláru klesla na takmer paritu a ceny domov by oslabili o 30 percent. “Našou úlohou nie je dúfať v to najlepšie, ale pripraviť sa na najhoršie,” povedal guvernér centrálnej banky Mark Carney. Britský finančný systém je však podľa jeho slov dosť silný na to, aby takémuto šoku odolal.

Viac..  Kabinet by mal v stredu rokovať o zjednodušení vymáhania neuhradených cestných poplatkov v EÚ

V nedeľu 27 členských krajín EÚ potvrdilo svoj súhlas o brexitovej dohode na mimoriadnom samite, ktorú dohodli vyjednávači. Deklarácia popisuje budúce vzťahy, uviedol Preben Aamann, hovorca Donalda Tuska.

Britský parlament bude o dohode o odchode Británie z Európskej únie hlasovať v utorok 11. decembra. Oznámila to v pondelok britská vláda. Podporu v parlamente ale nemá premiérka May istú.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Úplne zaočkovaní cestujúci z EÚ a Spojených štátov sa pri ceste do Británie vyhnú karanténe

Cestujúci z Európskej únie (EÚ) a Spojených štátov, ktorí sú úplne zaočkovaní proti koronavírusu, už …